Nigdy nie zgadniecie, jaka jest najstarsza barwa na świecie

Jasnoróżowy – kolor gumy do żucia, pięknego flaminga albo waty cukrowej – to, według najnowszych badań, najstarsza barwa na świecie. Badacze odkryli stare różowawe pigmenty, głęboko pod piaskami Sahary, w basenie Taoudeni, w Mauretanii (Afryka Zachodnia), w kamieniu liczącym 1,1 mld lat, co czyni je obecnie najstarszą poznaną dotąd barwą.

- Jasnoróżowy jest ponad 500 mln lat starszy od najstarszego znanego dotychczas pigmentu, a wytworzyły go pradawne organizmy oceaniczne, powiedziała autorka badania dr Nur Gueneli z Instytutu Oceanografii na Australijskim Uniwersytecie Narodowym.

Zdaniem badaczki, pigmenty jasnoróżowe to molekularne skamieniałości chlorofilu, wytworzone przez prastare organizmy fotosyntetyczne zamieszkujące równie stare, nieistniejące już oceany.

Badacze dotarli do pigmentów krusząc na proszek kamienie liczące miliardy lat.

Wyizolowane pigmenty pozwoliły na przeanalizowanie molekuł znajdujących się w nich prastarych organizmów. Gdy je rozrzedzono, otrzymały jasnoróżową barwę.

- Skoncentrowany pigment sprawia, że skamieniałości przybierają kolor od krwistoczerwonego do ciemno-fioletowego, wyjaśniła dr Gueneli.

Pod piaskami Sahary nie tylko znaleziono najstarszą barwę na świecie. Międzynarodowe ekipy badawcze z Australii, Japonii i USA wykorzystały pigment do potwierdzenia, że w prastarym podmorskim ekosystemie dominowała cyjanobakteria wytwarzająca energię na drodze fotosyntezy.

Autor: 
M.I.M./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

cnn.com

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.