Pitagoras- filozof, matematyk, badacz

Twierdzenie Pitagorasa niektórzy znają zapewne z lekcji w szkole. W antyku Pitagoras, grecki filozof, był uważany za twórcę matematyki, teorii muzyki oraz za genialnego astronoma. Jego myśl o doskonałej harmonii świata miała wpływ na myślicieli i badaczy aż do nowożytności.

  • Podstawowa myśl Pitagorasa: wszystko jest uporządkowane według zasad matematycznych
  • Filozof wierzył w to, że wszystko powtarza się w cyklicznych wzorcach
  • Długofalowe oddziaływanie Pitagorasa jest gigantyczne

a² + b² = c²  czy inaczej: w trójkącie prostokątnym suma kwadratów długości przyprostokątnych jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej. Formuła,

którą każde pokolenie uczniów może lub musi się na nowo zajmować. I wielu z nich nazwisko „Pitagoras” utkwi nieusuwalnie w pamięci.

Prawdopodobnie grecki filozof udowodnił kiedyś matematycznie to twierdzenie. Lecz, jak wiele innych tez związanych z Pitagorasem, również to stwierdzenie jest wysoce kontrowersyjne. Nie zachowały się żadne pisma o Pitagorasie. Już w starożytności był legendarną postacią, której przypisywano wszystko, co możliwe: wynalezienie matematyki, teorii muzyki czy własnego modelu kosmosu.

 

"Liczba jest istotą wszystkich rzeczy“

Pitagoras urodził się ok. 570 roku p.n.e. na wyspie Samos na Morzu Egejskim. W wieku 40 lat podobno wyemigrował do południowych Włoch i założył tam szkołę filozofów tzw. szkołę pitagorejską. Pitagorejczycy przekształcili się w religijny bardzo wpływowy ruch. Chociaż szkoła istniała tylko do V. wieku p.n.e., jej koncepcje zostały podjęte przez licznych uczonych antyku.

Podstawowa doktryna pitagorejczyków: wszystko jest harmonijnie uporządkowane według zasad matematycznych. „Liczba jest istotą wszystkich rzeczy”, nauczał wg przekazów Pitagoras. On sam i jego zwolennicy wierzyli, że można wszędzie rozpoznać te same prawidłowości czy zależności- czy to w dziedzinie muzyki czy astronomii.

 

Wiara w wędrówkę dusz

Tak jak ruch okrężny planet, w przyrodzie powtarza się wszystko według cyklicznego wzorca, twierdzili pitagorejczycy. Odpowiednio do tego również dusze, obojętnie czy człowieka czy zwierzęcia, miałyby się odradzać wciąż na nowo w nowych postaciach.

Pitagoras i jego zwolennicy byli ścisłymi wegetarianami. Ostatecznie nie chcieli spożywać niczego, co posiada duszę. Z dzisiejszej perspektywy wydaje się kuriozalnym, że członkom tej szkoły szczególnie surowo zabraniano jeść fasolę.

 

Filozof czy religijny przywódca?

Do dzisiaj nauka jest sporna co do faktu, czy Pitagoras był raczej filozofem czy badaczem albo religijnym przywódcą, który skupiał swoich uczniów wokół siebie jak w sekcie. Lecz w każdym razie jego oddziaływanie było gigantyczne.

Nie tylko antyk, również średniowiecze i wczesna era nowożytna zaliczały Pitagorasa do największych „herosów” nauk humanistycznych wszechczasów. Włoski filozof Giordano Bruno wynosił go nawet ponad Platona. A astronom Johannes Kepler starał się w sposób całkiem zamierzony udowodnić swoimi badaniami pitagorejską harmonię kosmosu..

Autor: 
Edyta Grzywacka - Wziątek
Źródło: 

focus.de

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
10 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.