Pomalowali front Uniwersytetu Sofijskiego “Doktora Petyra Berona” chronionym gatunkiem

Graffiti przedstawia jeden z najrzadszych gatunków ptaków w Bułgarii i charakterystyczny gatunek tego regionu - pustułkę.

Inicjatywa jest częścią projektu Zielonych Bałkanów „NATURA 2000 w Bułgarii - Nowe Horyzonty”, którego celem jest promocja największej na świecie sieci ekologicznej - europejskiej, której Bułgaria jest częścią.

Pustułka jest jednym z gatunków, obiektów chronionych w Unii Europejskiej. Do niedawna był to gatunek wymarły dla kraju. „Wrócił” po rozpoczęciu programu ochronnego na Zielonych Bałkanach, realizowanego w latach 2013-2017 w ramach projektu „Większa szansa dla pustułki w Bułgarii” LIFE11 NAT / BG / 360, wspólnie z hiszpańską organizacją Dema i niemiecką organizacją EURONATUR. Obecnie pustułka liczy około 40 par, które gnieżdżą się w module adaptacyjnym we wsi Lewka.

Wykonawcami projektu jest grupa „140 pomysłów” (Ventsislav Yosifov, Ivo Iliev) -   znani artyści zajmujący się graffiti w kraju.

Malowana będzie kolejna szkoła w Swilengradzie, a konkretnie Szkoła Podstawowa im. Iwana Wazowa. Obie szkoły są pierwszymi z serii budynków w pięciu miastach, które zostaną pomalowane ze szczególnymi dla należytych regionów gatunkami o znaczeniu europejskim dla ochrony. Wśród nich jest budynek EVN w Płowdiwie, a także ustalone są budynki, które będą malowane w Warnie, Starej Zagorze i Burgas.

Autor: 
nationalgeographic.bg Tłum. Martyna Kujawa
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.