Rozszyfrowanie ludzkiego DNA kosztowało 3 mld, a korzyści z tego faktu wyceniono na miliard

Naukowcy mają nadzieję stworzyć współczesną „Arkę Noego”, która może doprowadzić do przełomu w rozumieniu ewolucji.

24 naukowców z różnych krajów świata rozpoczęło zbieranie i porządkowanie kodów genetycznych wszystkich znanych obecnie roślin, zwierząt i grzybów (1,5 miliona). Rozpoczęto pracę, na którą potrzeba będzie dziesięcioleci.

Planowane jest utworzenie biblioteki, z której mogliby korzystać naukowcy badający ewolucję gatunków i przy okazji kontrolujący stan środowiska. Projekt wart 4,7 mld dolarów przedstawiony został, jako "najbardziej ambitny w historii współczesnej biologii".

"BioGenom" jest prowadzony przez badaczy z Instytutu Smithsona w Waszyngtonie, którzy wierzą, że skatalogowanie DNA wszystkich gatunków występujących obecnie na Ziemi mogłoby przyczynić się do innowacji w medycynie, agrokulturze i systemach ochrony. W chwili obecnej opracowanych jest zaledwie 0,2% gatunków.

- Stworzymy kompletną bibliotekę, z której będziemy korzystać przy pracach nad poprawą stanu ziemskiego środowiska oraz by zrozumie

ewolucję życia, powiedział jeden z pracowników Instytutu.

Pierwsze próby rozkodowania ludzkiego genomu, zakończone w 2003 roku, pochłonęły 3 mld dolarów w ciągu 15 lat. Projekt miał wielki wpływ na medycynę, a eksperci ocenili finansowe korzyści dla amerykańskiej ekonomii na prawie miliard dolarów. Zdaniem badaczy, projekt "BioGenom" ma do zaoferowania dużo więcej.

- Zwiększenie świadomości ziemskiej bioróżnorodności i odpowiednie zarządzanie jej zasobami to jedno z najważniejszych naukowych i społecznych wyzwań nowego milenium, stwierdzili.

Autor: 
D.K./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Daily Maill

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.