Światowa Organizacja Zdrowia uspokaja, że mikro plastik nie wpływa negatywnie na wodę pitną.

Aktualny poziom mikro plastiku w wodzie według WHO nie stanowi jeszcze zagrożenia dla zdrowia, jednakże eksperci zachowują ostrożność na przyszłość.
W raporcie opublikowanym w czwartek, 22 sierpnia, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przedstawia najnowsze wyniki aktualnego stanu wiedzy na temat wpływu na zdrowie człowieka mikro plastików w tzw. “kranówce” oraz wodzie butelkowanej.

„Kluczowym celem raportu jest uspokojenie użytkowników wody pitnej na całym świecie. Szacowane ryzyko jest niskie” - zapewniał w czasie konferencji prasowej Bruce Gordon, koordynator Działu ds. Wody, Kanalizacji, Higieny i Zdrowia WHO. Wyjaśnił, że analiza zagrożeń dla zdrowia związanych z mikro plastikami skupia się na trzech aspektach: ryzyku połknięcia, ryzyku chemicznym i tym związanym ze skupiskami bakterii.

 

Uwiarygodniające badania​

WHO zaznacza jednak, że dane dotyczące obecności mikro plastików w wodzie pitnej są w danej chwili ograniczone, wiarygodnych badań jest niewiele, trudno je porównywać co nie ułatwia oceny wyników. WHO wzywa zatem naukowców do dogłębnego badania tego zjawiska przy użyciu znormalizowanych metod.

W oświadczeniu agencja ONZ określa, że ​​mikro plastiki większe niż 150 mikronów zasadniczo nie są absorbowane przez ciało ludzkie, a absorpcja mniejszych cząstek „jest raczej ograniczona”.

Z drugiej strony jednak ​​absorpcja bardzo małych cząstek mikro plastycznych, w szczególności nano cząstek, „najprawdopodobniej jest wyższa, nawet jeśli wskazujące na to dane są bardzo ograniczone”. „Mikro plastiki w wodzie pitnej nie wydają się stwarzać zagrożenia dla zdrowia, przynajmniej na obecnym poziomie, nie zmienia to faktu że musimy pogłębić naszą wiedzę na ten temat. ”- powiedziała  dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego WHO Maria Neira, cytowana w oświadczeniu.

 

„Powstrzymać wzrost zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi”

Raport ostrzega przed niebezpieczeństwami: jeśli emisje tworzyw sztucznych do środowiska utrzymają się na obecnym poziomie, mikro plastiki mogą stanowić poważne zagrozić wodnym ekosystemom w tym stuleciu, co wpłynie w konsekwencji na zdrowie ludzi. „Musimy zatrzymać wzrost zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na całym świecie” – apeluje Neira.

Eksperci podkreślają również rolę oczyszczania ścieków (kałowych i chemicznych), które pozwala usunąć ponad 90% micro plastików z obecnych wód. Według WHO, duża część światowej populacji wciąż nie korzysta jeszcze z dostosowanych systemów oczyszczania ścieków.

 

Autor: 
Tłum. Ewa Kwaśniewicz
Źródło: 

AFP, lemonde.fr

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.