Święty Graal naukowców

Plastik zalegający w morzach i oceanach do tej pory wyrządził szkody wyceniane na 2,5 biliona dolarów, zanieczyszcza cały podmorski ekosystem i daje się we znaki rybołówstwu oraz turystyce. Jest jednak rozwiązanie niosące ze sobą nadzieję dla naszej Planety, chodzi o rewolucyjne odkrycie Berkeley Lab związane z recyklingiem tworzyw sztucznych.​

W pracy opublikowanej w “Chemii Natury”, wynalazcy opowiadają o nowym sposobie wytwarzania plastiku, umożliwiającym jego ponowne użycie do produkcji “nowych materiałów różnego koloru i kształtu”.

-Większość plastikowych rzeczy nigdy nie jest poddawana recyklingowi, ale my odkryliśmy sposób produkcji plastiku umożliwiający recykling z perspektywy molekularnej, powiedział kierownik badań Peter Christensen.

PDK czyli poli(diketoenamina) to nowy typ plastiku, który może pomóc w powstrzymaniu gromadzenia się tworzyw sztucznych w urządzeniach do recyklingu. Wiązania PDK są odwracalne, a od jego monomerów łatwo można w kąpieli kwasowej odczepić każdy związek chemiczny.

Materiały PDK wiążą triketony oraz alifatyczne i aromatyczne aminy, a wodę wypierają jako produkt uboczny. Odnowione monomery mogą się powielić w tej samej kompozycji polimerowej, bez utraty właściwości użytkowych, albo w innych kompozycjach polimerów o różnych właściwościach. Łatwość z jaką PDK może być wytwarzany, używany, recyklowany i ponownie wykorzystany – bez utraty jakości – wskazuje na nowe rozwiązania w projektowaniu trwałych polimerów z minimalnym oddziaływaniem na środowisko, twierdzą naukowcy.

Podstawowym budulcem syntetycznych tworzyw sztucznych są cząsteczki zwane polimerami, które składają się z monomerów zawierających węgiel. Gdy do plastiku, z uwagi na późniejsze przeznaczenie, doda się związki chemiczne, monomery silnie wiążą się z chemikaliami i utrudniają recykling.

Podczas przygotowywania plastiku do wyrobu nowych produktów trudno przewidzieć, jakie cechy odziedziczy on po oryginale. Właśnie z powodu tej nieprzewidywalności długo niemożliwe było znalezienie “świętego Graala recykling” tzn. materiału, który mógłby być stosowany „na okrągło” do produkcji dowolnej ilości przedmiotów i substancji, w tym kleju, pokrowców na telefony, kabli komputerowych i wielu innych.

Chociaż PDK jest jeszcze w laboratorium, naukowcy są podekscytowani odkryciem i jego potencjalnie pozytywnym wpływem na środowisko.

Jak przypomina “Fox News”, niezależne badanie przeprowadzone w ubiegłym miesiącu wykazało, że zanieczyszczenie oceanów wywołane plastikiem wyrządziło nam szkody na 2,5 biliona dolarów. Z problemem przyjdzie się zmierzyć wszystkim krajom świata.

Autor: 
M.Miliksić/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Fox News

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.