Terapia z wykorzystaniem alpak dostępna w niemieckim szpitalu

Niemieccy pacjenci ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi przebywający w szpitalu w południowych Niemczech mogą w ramach terapii zająć się małym stadem alpak.

Personel szpitala psychiatrycznego Mainkofen, położonego w malowniczej Bawarii twierdzi, że głównym celem terapii z wykorzystaniem tych względnie spokojnych zwierząt jest pomoc pacjentom w rozwinięciu umiejętności reintegracji społecznej. Uczestnicy programu codzienne otrzymują zadania takie jak karmienie około 10 alpak, wyprowadzanie ich na spacery, czesanie sierści, opatrywanie ran i sprzątanie stajni.

Erwin, jeden z pacjentów, który od października pomaga w opiece nad alpakami, uważa że terapia bardzo mu ​​pomogła. „Bardzo mi się to podoba – powiedział – praca ze zwierzętami  to świetna zabawa, a poza tym, codziennie jest coś do zrobienia.”

Zwierzęta, które słyną głównie z umiejętności plucia, pomogły Erwinowi opanować złość. „Kiedyś dość szybko się złościłem, byłem impulsywny, ale zauważyłem, że dzięki zwierzętom staram się kontrolować, ponieważ kiedy ja się złoszczę, one też się złoszczą, a im ja jestem spokojniejszy, tym one też są spokojniejsze” - dodał.

Program jest otwarty dla wszystkich pacjentów szpitala, ale obecnie jest on przeznaczony głównie dla osób, które w przeszłości popełniały drobne przestępstwa. Jeśli przebywają oni ze zwierzętami zbyt długo lub poza wyznaczonymi godzinami, pozwolenie na spędzanie czasu z alpakami jest wycofywane.

Silke Lederbogen, liderka programu i właścicielka alpak, prowadzi wraz z mężem pobliską farmę z około 50 zwierzętami, wykorzystując ich wełnę do wyrobu czapek i koców.

„Zwykle pacjenci nie mają kontaktu z ludźmi spoza szpitala” - powiedziała. „Właśnie dlatego możliwość spacerowania z alpakami po terenie szpitala, daje im okazję porozmawiania o alpakach czy odpowiadania na pytania dotyczące zwierząt od zainteresowanych gości, innych pacjentów, a także personelu.”

 

Autor: 
Tłumaczenie: Laura Antkiewicz
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.