Zaginiony kontynent

Czasopismo naukowe Science opublikowało niedawno informację o odkryciu kontynentu sprzed ponad 100 mln lat, nazwanego przez badaczy Wielką Adrią, a rozciągającego się od dzisiejszych Alp po Iran.

Wielka Adria (lub Wielki Jadran), której największa część obejmowała dzisiejszą Europę Południową, została zatopiona w wyniku wstrząsów tektonicznych i leży teraz głęboko pod Bałkanami.​

Jak donosi B92.net, zdaniem specjalistów, Wielka Adria uformowała się niemal 4 mld lat temu, oddzielając się od Gondwany- południowego superkontynentu (istniejącego w paleozoiku i na początku mezozoiku oraz ponownie pod koniec mezozoiku i na początku kenozoiku; jego nazwa pochodzi od północnego regionu Indii, od tłum. za Wikipedią), który wtedy obejmował dzisiejszą Afrykę, Amerykę Południową, Antarktydę, Australię, Subkontynent Indyjski i Półwysep Arabski. Ten prehistoryczny kontynent obejmował tereny trzydziestu dzisiejszych krajów od Hiszpanii po Iran. W większości był pod wodą, spod której wystawało pasmo ogromnych skał i wysp, uważa Douve van Hinsbergen, szef Katedry Paleontologii i Globalnej Tektoniki Wydziału Geologii Uniwersytetu w Utrechcie.

"Region śródziemnomorski jest teraz geologicznym chaosem. Wszystko tu jest zakrzywione, popękane i rozproszone”, powiedział Van Hinsbergen w wywiadzie dla Science.

Zdaniem badacza, Wielka Adria była częścią afrykańskiej płyty tektonicznej, gdy przed 100 mln lat zaczęła się „ślizgać” i naciskać na euroazjatycką płytę tektoniczną, czyli na dzisiejszą Europę Południową, pod którą częściowo się zapadła.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 12 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.