Jak poznać, że masz telefon na podsłuchu? I jak się przed tym bronić? PRAKTYCZNY PORADNIK

Nie pomoże kupienie sekretnej komórki czy np. kolejnych kart pre-paid. Fachowcy i tak cię namierzą. Jak sprawdzić, czy masz telefon na podsłuchu? I jak się przed podsłuchami bronić? PRAKTYCZNY PORADNIK

Szpiegowanie rozmów prowadzonych przez telefony komórkowe to zjawisko powszechne. Teraz po nowelizacji ustawy o policji jeszcze bardziej przybierze na sile. Ta rozszerza jej kompetencje i uprawnia do inwigilowania osób w pomieszczeniach, w środkach komunikacji miejskiej, a nawet w miejscach innych niż publiczne. Zmiany w przepisach już teraz budzą wiele kontrowersji związanych zwłaszcza z naruszeniem prywatności i swobód obywatelskich.

Metod podsłuchiwania było i jest przy tym bez liku, bo można to robić i za pomocą specjalnego oprogramowania, jak i przy użyciu mikropluskwy. I podczas gdy jedne rozwiązanie są łatwo dostępne, to inne przystępne cenowo; ich zakup nie wymaga też specjalnych zezwoleń. Tylko niektóre dostępne są wyłącznie uprawnionym do tego organom, czyli np. policji, ABW i CBA.

 

Jak działają specjaliści?

Jak pokazują rozmowy z właścicielami sklepów ze sprzętem do kontrinwigilacji (tak sami o nich mówią), specjaliści jeszcze kilka lat temu najczęściej:

- powielali BTS - to skrót określający stację przekaźnikową telefonii cyfrowej. Bo o ile połączenie standardowo płynie przez sieć takich stacji i dociera do operatora, a ten przez kolejne stacje (BTS-y) łączy nas z odbiorcą, o tyle podczas podsłuchiwania treść rozmów i wiadomości przychwyci już urządzenie pośrednie. To symulowana stacja, rodzaj minikomputera, nie większego niż aktówka. Wystarczy, że będzie się znajdować od telefonu w odległości do 0,5 km w terenie zabudowanym lub do 2-3 km w terenie otwartym, żeby mogła działać. O podsłuchu nie wie przy tym ani operator, ani użytkownik komórki. Owszem, operatorzy szyfrują sygnał. Ale specjaliści te zabezpieczenia już dawno złamali.

- wgrywali do komórki program szpiegujący. Pozwala on przechwycić treść rozmów i SMS-ów, a także zbiera wszystko to, co dzieje się do 4 metrów od telefonu. "W podsłuchiwanym telefonie zostaje zaprogramowany specjalny numer uprzywilejowany. Wystarczy np. z tego numeru zadzwonić, a szpiegowany telefon odbierze połączenie i uruchomi mikrofon zewnętrzny. Oczywiście wszystko odbywa się w sposób niezauważalny dla właściciela telefonu. Aparat nie błyska, nie buczy, sama aplikacja jest zaś świetnie ukryta. Podsłuch możliwy jest nawet wtedy, kiedy aparat jest wyłączony", informowały też swego czasu media.

- przeprowadzali skaling. Podjeżdżają pod dom, skanują teren i sprawdzają numery telefonów. Jeśli jest ich kilka, a tak zapewne będzie, to wystarczy już tylko pojawić się pod pracą, żeby obstawić ten "właściwy" numer. Poza tym każda komórka ma przypisany IMEI (z ang. International Mobile Equipment Identity, co można przetłumaczyć jako indywidualny numer identyfikacyjny). Także po nim można sprawdzić, ile kart i o jakich numerach dokładnie do niego wgrywano.

Co ciekawe, wcale nie trzeba rozmawiać przez telefon, żeby można było kogoś podsłuchiwać - operator jest w stanie w każdej chwili "zalogować się" do telefonu i to nawet, kiedy jest on wyłączony. Jedynym w 100 proc. skutecznym sposobem, wydawać by się mogło, jest wyjęcie baterii z telefonu. To jednak nieprawda – aparat nadal będzie mógł być na podsłuchu.

Teraz, wraz z rozwojem technologii, ich metody stały się bardziej skomplikowane. - Biernego VBT już nie stosuje, bo sieć je wykrywa. Mikropluskwy w komórkach to były używane 5-7 lat temu i nie były nigdy łatwo dostępne. Dodatkowo trzeba je było wmontować w spreparowaną baterię. Żadne szyfrowanie AES na apce też nie pomoże; to ściema - mówi Dziennik.pl Krzysztof Pyka, prezes Prywatnej Agencji Wywiadowczej Redigo. I dodaje: - Z kolei "wykrywacze" nie ujawniają podsłuchu komórki, tylko sygnał GSM.

 

Na co zwrócić uwagę?

Twoją czujność powinien wzmóc przede wszystkim niezrozumiały ciąg znaków w SMS-ie, bo może to oznaczać np. cichy SMS, czyli wiadomość pozwalającą na wymuszenie zaraportowania sieci Twojej lokalizacji czy też atak na kartę SIM, tak było kiedyś. Dziś - będzie to przede wszystkim szybciej rozładowująca się bateria – ustalenie lokalizacji telefonu, a nawet przekierowanie i podsłuchanie jego połączeń wymaga za każdym razem aktywacji programu, co zwiększa zużycie energii. A pogłos w telefonie?

– To po prostu błędy w połączeniu z BTS-em, które zdarzają się raz na jakiś czas. W Internecie można poczytać i inne plotki na ten temat: przerywanie rozmów, trzaski, wybranie numeru 09, wchodzenie w rozmowę, podwójny SMS. To wszystko nieprawda, bo najczęściej podsłuchują tak, że nikt tego nie wie – mówi dziennik.pl Paweł Wujcikowski, właściciel sieci sklepów detektywistycznych Spy Shop.

Ostatnio na Androidzie pojawiło się też kilka bezpłatnych aplikacji dostarczających informacje o topologii sieci - można próbować ścigać te do monitoringu sieci GSM, w celu wykrywania podejrzanych masztów bazowych, tych które się łączą w nietypowy sposób. - Trzeba mieć jednak wiedzę techniczną, żeby być wstanie te dane zinterpretować. Po drugie warto wiedzieć, że wśród nich 80 proc. stanowią fejki lub wirusy, które pod pozorem programu ochronnego dystrybuują różne organizacje i grupy, żeby losowo wchodzić na telefony tych, którzy chcą się zabezpieczyć. To jest ryzykowne. Dziś bym tego nie polecał – zastrzega Krzysztof Pyka.

 

Jak się zabezpieczyć?

Wydawałoby się, że przy takich możliwościach podsłuchiwania żadna rozmowa telefoniczna nie może być poufna. Nic bardziej mylnego. Od czego jest np. zagłuszanie sprzętu rejestrującego czy szyfrowanie (symetryczne i asymetryczne) rozmowy telefonicznej. Wgranie trwa minutę, aplikacja pozwala za każdym razem wybrać numer osoby, z którą chcesz porozmawiać, można było przeczytać w prasie branżowej. Ale miałby być i bardziej zaawansowane rozwiązania. Jak np.:

- szpiegowski wykrywacz podsłuchów i kamer RF Bug Detector. Wystarczy uruchomić urządzenie i obserwować diody, które sygnalizują obecność podsłuchu lub kamery. (Jest też możliwość ustawienia wibracji, które informują o wykryciu sprzętu rejestrującego). Zakres pracy wykrywacza to 10 metrów. Zasilany jest bateriami, a niewielkie wymiary pozwalają ukryć go w kieszeni czy torebce. Cena: 149 zł.

- wykrywacz Raksa-120. Zdemaskuje telefon komórkowy, podsłuch GSM, kamerę czy lokalizator GPS, czyli urządzenia oparte na transmisji analogowej i cyfrowej. Urządzenie ma wyświetlacz informujący o przeszukanych częstotliwościach i wykrytych urządzeniach. Intuicyjna obsługa pozywa na korzystanie z niego nawet w obecności osób trzecich – o wykryciu podsłuchu informuje wibrowanie. Cena: 3,5 tys. zł.

- telefon szyfrujący Enigma E2. Urządzenie wyglądem nie różni się od standardowych komórek, ale wykonywane połączenia są zabezpieczone protokołami szyfrującymi i algorytmem AES, obecnie nie do złamania. Korzystając z tego telefonu, mamy pewność, że nawet jeśli nasza rozmowa zostanie nagrana, nie będzie można jej rozszyfrować, a przechwycone w ten sposób informacje nie posłużą osobom trzecim. Ale tu uwaga: rozmowa będzie szyfrowana tylko wtedy, gdy rozmówca też będzie korzystać z telefonu Enigma E2. Cena: 7,9 tys. zł.

- akustyczny system przeciwpodsłuchowy DRUID DS-600. System analizuje dźwięki rozmowy i generuje dynamiczne zakłócenia akustyczne – treść nagranej rozmowy jest niezrozumiała i bezużyteczna. Osoby – maksymalnie 6 – które biorą udział w rozmowie korzystają z zestawów słuchawkowych. Cena: 12 tys. zł.

Wiadomo przy tym, że Polacy na sprzęt do kontrinwigilacji wydają średnio w Internecie około 650 zł, w sklepie stacjonarnym – około 1 tys. zł.

Tyle teoria. W praktyce, jak przekonuje Krzysztof Pyka z Redigo, daleko im jednak do skuteczności. - Przy druidzie spróbuj rozmawiać bez słuchawek na uszach. Algorytmy mają słaby klucz i mogą być łamane przez 10-15 ośrodków akademickich w Polsce. Jeśli korzystasz z kolei z połączenia szyfrowanego, a w pobliżu znajdują się inne telefony komórkowe, to podsłuchanie cię jest banalnie proste. W interfejs, który wygląda jak tabelka excela, wystarczy tylko wpisać zapytanie bazodanowe: słuchaj też telefonów zalogowanych w promieniu x metrów, wskazać lokalizację: 4 piętro biurowca położonego tu i tu; i obszar słuchania: 10 metrów od danego IMEL. I gotowe – wszystkie komórki, które się znajdują w pobliżu, też zaczną działać jako pluskwy – prezes Redigo podaje kolejne przykłady.

 

Skuteczne rozwiązanie? Telefon, którego sieć nie widzi.

- Jeżeli tylko będzie miał dynamiczne oznakowanie procesora, to sieć nie będzie w stanie go zidentyfikować. Tyle tylko, że Polska jest jedynym krajem Europy, a chyba i świata, w którym jest ono zabronione. Jeszcze w 90. latach wprowadzono przepis prawny, który mówi, że manipulacja przy numerze procesora jest przestępstwem – podkreśla Krzysztof Pyka. Dodaje, że taki telefon może sobie kupić osoba prywatna, jadąc do Szwajcarii. - Wtedy jest już jakiś poziom bezpieczeństwa. Jakiś, bo jeszcze pozostaje problem głosu. Jeżeli nie mogę zidentyfikować telefonu, to nastawiam się na identyfikacje głosu rozmówcy – dodaje.

Głos rozłożony matematycznie ma pewną funkcję pochodną zwaną drugą składową harmoniczną; jest równie charakterystyczna jak układ linii papilarnych. A to oznacza, że w zasięgu sieci 4G, czyli w większych miastach, wystarczy kilkusekundowa próbka głosu – nawiązuję połączenie i zaczynam mówić – by system z poziomu centrali wyłapał tę próbkę i zaczął mnie podsłuchiwać; niezależnie od tego, jakim telefonem się posługuję.

- Jeżeli chcę, żeby moje połączenie było poufne, to oprócz zmiany dynamicznego oznaczenia procesora – w Polsce jest ono zabronione – musiałbym jeszcze podłączyć do telefonu moduł zmiany głosu, który zaburzy drugą składową harmoniczną. To ostanie jest akurat łatwo dostępne – kwituje Krzysztof Pyka.

Autor: Dorota Kalinowska

Źródło: http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/513630,podsluch-telefon-inwigilacja-poradnik-szpieg-szpiegowanie-pieniadze-policja.html

Komentarze

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Instagram Follower Kaufen<br> <br> Instagram-Follower kaufen: mehr Trust und Reichweite für Ihre Brand<br> <br> Das Ziel, die Reichweite auf Instagram zu erhöhen, ist für viele Unternehmen und Influencer häufig nur schwer zu erreichen. Follower <br> <br> zu kaufen ist eine bewährte Methode, um die <br> <br> Instagram-Präsenz aufzubessern und mehr Menschen und potenzielle Kunden im beliebten sozialen Netzwerk zu erreichen.<br> <br> <a href="https://seocu.gumroad.com/p/instagram-follower-kaufen-9119c998-26eb-4cb6-bb7b-ce5f5b55ade8"><b><a href="http://lozano-law-center10528.59bloggers.com/6195037/eine-%C3%9Cberpr%C3%BCfung-der-instagram-follower-kaufen">Instagram Follower Kaufen</a><br> <br> </b></a>

Wysłane przez كود كاش (niezweryfikowany) w
Hi there mates, fastidious piece of writing and pleasant urging commented here, I am actually enjoying by these. https://www.aeriagames.com/user/george4023/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
What's up everyone, it's my first pay a quick visit at this web page,<br> <br> and post is genuinely fruitful designed for me, <br> <br> keep up posting these content.<br> <br> <br> <br> my blog ... <a href="https://www.skillshare.com/profile/Avenue-South-Residence/811752424">Visit here</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I absolutely love your blog.. Great colors & theme. Did you make this website yourself?<br> <br> Please reply back as I'm trying to create <br> <br> my very own website and want to find out where you got <br> <br> this from or just what the theme is named. Thanks!<br> <br> <br> <br> <br> <br> My homepage ... more youtube views - https://www.24newshd.tv/06-Aug-2021/karachi-bank-staff-rob-citizens-of-rs550m-gold-jewellery

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you spending some time and effort to put this <br> <br> information together. I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments.<br> <br> But so what, it was still worthwhile!<br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my blog post ... <a href="http://www.shouhufo.com/pj/121.html">European languages</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
hello there and thank you for your info – <br> <br> I have definitely picked up anything new from right here.<br> <br> <br> <br> I did however expertise some technical issues using this site, as I experienced to <br> <br> reload the site a lot of times previous to I could get it to load correctly.<br> <br> I had been wondering if your web host is OK? Not that <br> <br> I'm complaining, but slow loading instances times will often affect <br> <br> your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.<br> <br> Well I'm adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot <br> <br> more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon.<br> <br> <br> <br> My blog post rdiet - http://newspaperspast.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=rdiet.ir

Wysłane przez Julienne (niezweryfikowany) w
https://pgslotauto.vip ผม คือ เว็บเล่นสล็อต ที่เปิดให้บริการ pgslot เป็น SLOT PG เว็บตรง แหล่งรวมเกม SLOT PG มากกว่า 200 เกม เว็บพนันสล็อต ยอดนิยมอันดับ หนึ่ง ฝาก - ถอน ผ่าน ระบบ AUTO ช่วยให้ การฝากเงิน - ถอนเงิน ของท่าน ปลอดภัย รวดเร็วทันใจ ภายใน 15 วินาที ร่วมสนุกกับ pgslot ได้อย่างไร้ขีดจำกัด สมัคร สล็อต PG เว็บตรง ตอนนี้ รับโปรโมชั่น พีจีสล็อต ต่างๆมากมาย มีโหมดทดลองเล่น PGSLOT ให้ทุกท่าน ได้ทดลองเล่น slot pg ก่อนวางเดิมพันด้วยเงินจริง เครดิตฟรี 10,000 บาท เปิดให้บริการ พีจีสล็อต บน เว็บสล็อต ตลอด 24 ชม. ร่วมสัมผัสประสบการณ์ใหม่กับ SLOT PG ที่ เว็บ SLOT ONLINE กับทางทีมงาน เว็บสล็อต ได้อย่างไร้ขีดจำกัด

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Thanks for sharing your thoughts about <a href="https://app.box.com/s/pmq8uq52lwh6wnp2927ac82iqxsnowck">bandar slot</a>.<br> <br> Regards

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
My family every time say that I am killing my time here at net, except I <br> <br> know I am getting experience all the time by reading thes good posts.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Look into my site: кожаные вьетнамки - https://dev.recreation.upenn.edu/recreation/tag/%d0%ba%d0%be%d0%b6%d0%b0%d0%bd%d1%8b%d0%b5-%d0%b2%d1%8c%d0%b5%d1%82%d0%bd%d0%b0%d0%bc%d0%ba%d0%b8-%d0%b6%d0%b5%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b8%d0%b5/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I've been browsing on-line more than three hours as of late, yet I <br> <br> by no means found any interesting article like yours.<br> <br> It is beautiful price enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content material as you did, the net can be a lot more helpful than ever before.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my web site ... <a href="https://18.139.195.66/">bandar togel Terpercaya</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
naturally like your web site but you need to take a look at the spelling on several of your <br> <br> posts. A number of them are rife with spelling problems and <br> <br> I find it very troublesome to inform the truth however I'll definitely come back again.<br> <br> <br> <br> Here is my website; casino - https://panelcayan.ir/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
wonderful as well as impressive blog. I actually wish to thank you, for offering us far better details.<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> My web-site <a href="https://loveyana.in/forums/topic/cabinet-by-heritage-cabinets-it-will-be-a-treasured-family-members-heirloom/">Epifania</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Fantastic beat ! I wish to apprentice whilst you <br> <br> amend your site, how can i subscribe for a weblog website?<br> <br> <br> <br> The account helped me a appropriate deal. I were a little bit familiar of this your broadcast provided bright clear concept<br> <br> <br> <br> Also visit my web blog; read the article - http://emilianozczq40517.blogrelation.com/9102091/cbse-mcq

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
It's enormous that you are getting ideas from this piece of <br> <br> writing as well as from our discussion made at this time.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Here is my page ... <a href="https://sites.google.com/">AdultFrienedFinder login</a>

Wysłane przez Jared (niezweryfikowany) w
สำหรับนักลงทุน ท่านใดที่กำลังมองหา เว็บไซต์สล็อต เพื่อต้องการร่วมสนุกและทำกำไรจาก สล็อตออนไลน์ ก็สามารถ สมัครสมาชิก กับทาง เว็บเล่นสล็อตออนไลน์ ของเรา สล็อตแตกง่าย ได้ตลอด ทั้งวัน สล็อตเว็บใหญ่ ที่ดีที่สุดอันดับ 1 มี Slot Online จากค่ายดังต่างๆมากมายให้เลือกเล่น เช่น SLOT PG,XO SLOT,สล็อตโจ๊กเกอร์,AMBBET SLOT,JILI SLOT, SLOT JILI,PRAGMATIC PLAY,SPADEGAMING และอื่นๆอีกมากมาย มาพร้อม โปรโมชั่นสล็อต ต่างๆมากมาย สำหรับสมาชิกทุกท่าน โปรสมัครสมาชิกใหม่ ตอนนี้ รับโบนัสทันที 50% พร้อมลุ้นรับ สล็อตเครดิตฟรี สูงถึง 10,000 บาท เว็บเกมสล็อตออนไลน์ มีระบบ ฝาก-ถอน อัตโนมัติ รวดเร็วทันใจ ภายใน 10 วินาที หากกำลังมองหา เว็บสล็อต ที่ดีที่สุด เราคือสิ่งที่คุณกำลังตามหา

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon every day.<br> <br> It's always useful to read through content from <br> <br> other writers and practice a little something from <br> <br> other sites.<br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my website :: Slot Online - https://18.139.195.66/

Wysłane przez Jeff (niezweryfikowany) w
ชวนทางนี้นักการพนันออนไลน์ทุกท่านมาร่วมบันเทิงใจกับเว็บสล็อตแตกบ่อยสุดยอด ทดลองSUPERSLOTเข้ามาบันเทิงใจกันได้แล้วกับสล็อตไม่ผ่านเอเย่นต์ สร้างกำไรง่ายๆ เกมทำเงินสุดปัง รองรับมือถือทุกรุ่นไม่ว่าจะเป็นIOSเล่นได้หมด ลุ้นรับรางวัลใหญ่กับSUPERSLOTAUTOดูข้อมูลเพิ่มเติม ที่นี่สำหรับสมาชิกใหม่ที่พึ่งลงทะเบียนวันนี้รับโบนัสฟรีทันที100%สูงถึง 10, 000 บาท เราได้คัดสรรรวมทั้งเก็บเกมสล็อตออนไลน์มากมายก่ายกองหลากหลายประเภทมาไว้ที่นี่ เพื่อตอบสนองสิ่งที่จำเป็นของผู้เล่นทุกท่าน สายเกมออนไลน์ไม่ควรพลาดเกมที่เล่นได้เงินจริงถอนออกมาใช้ได้จริงและก็มีเกมส์ให้เลือกมากไม่น้อยเลยทีเดียวมาเสิร์ฟถึงคุณแล้ว สุดปังกับสล็อต ฝากถอนได้ทั้งวัน ทุกท่านจะไม่น่าระอาจากเกมเด็ดกว่า300เกมส์ ที่มีในเว็บไซต์จะทำให้คุณได้รับเงินรางวัลก้อนโตนับไม่ถ้วนเมื่อชนะในแต่ละการลงเดิมพัน อีกทั้งได้ความเบิกบานและได้เงินจริง ปัญหาที่เกิดขึ้นเกี่ยวกับทางการคลังของท่านจะไม่ใช่เรื่องยากอีกต่อไปไว้วางใจมาลงทุนกันกับเว็บสล็อตไม่ผ่านเอเย่นต์ซึ่งสามารถหารายได้ให้คุณได้จริงๆไม่มีตัวแทนหรือคนกลางพึงพอใจคลิกมาได้เลยที่ superslotgame.co ค่ายตรงไม่มีประวัติการทุจริตสามารถไว้ใจได้หนึ่งร้อยเปอร์เซ็นต์ super slot

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative.<br> <br> I'm gonna watch out for brussels. I'll appreciate if <br> <br> you continue this in future. Many people will be benefited from your writing.<br> <br> Cheers!<br> <br> <br> <br> Take a look at my web blog <a href="https://Sites.Google.com/view/adaultfriendfinder/">Adultfriendrfinder.com</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and <br> <br> i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you stop it, any plugin or anything <br> <br> you can suggest? I get so much lately it's driving me insane so any support is very much appreciated.<br> <br> <br> <br> <br> <br> My blog post :: <a href="https://18.139.195.66/">Bandar togel terpercaya</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Great post. I was checking constantly this blog and I <br> <br> am impressed! Extremely helpful info specially the last part :) I care for such info much.<br> <br> I was seeking this certain info for a very long time.<br> <br> Thank you and best of luck.<br> <br> <br> <br> my web blog <a href="https://18.139.195.66/">Bandar Togel</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Greetings from Carolina! I'm bored to death at work so I decided to check out your blog on my iphone during <br> <br> lunch break. I really like the knowledge you provide here and can't wait to take a <br> <br> look when I get home. I'm amazed at how quick your blog loaded on my mobile ..<br> <br> I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, excellent site!<br> <br> <br> <br> <br> <br> Feel free to visit my web page; <a href="https://adultfrienedfinder.app.link/aff">aff login</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hi, all the time i used to check weblog posts here early in the break of <br> <br> day, as i like to find out more and more.<br> <br> <br> <br> Check out my website - <a href="https://sites.google.com/view/adultfrinendfinder-app5/">Adultfrienders review</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
You actually make it seem so easy with your <br> <br> presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand.<br> <br> <br> <br> It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I'll <br> <br> try to get the hang of it!<br> <br> <br> <br> my web blog: adultfriendrfinder contact - https://medium.com/@datingexperience/adultfrienedfinder-com-review-c52f111f8423

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hello to every , for the reason that I am actually eager <br> <br> of reading this webpage's post to be updated on a <br> <br> regular basis. It carries fastidious information.<br> <br> <br> <br> Look at my homepage; <a href="https://www.hotairtour.org/en/best-pragmatic-play-rtp/">Best Pragmatic Play RTP for Slots</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hi there! This is my first comment here so I just wanted to give <br> <br> a quick shout out and say I really enjoy reading through your posts.<br> <br> Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the <br> <br> same subjects? Many thanks!<br> <br> <br> <br> My webpage <a href="https://schnaeppchenfuchs.com/guides/checkout/313?target=https://rdiet.ir">rdiet</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
These are actually great ideas in about blogging. You have <br> <br> touched some fastidious factors here. Any way keep up wrinting.<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> Look into my web site :: <a href="http://Www.wow-lvl.com/ta-65-scam/">TA 65 Scam</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I think the admin of this web page is genuinely working hard <br> <br> in favor of his site, since here every information is quality based data.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Feel free to visit my web site Adultfriendfindsr - https://sites.google.com/view/adultfrienedfinder-sign-up/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
This is the perfect blog for anybody who wishes to find out about this topic.<br> <br> <br> <br> You realize a whole lot its almost hard to argue with you <br> <br> (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put <br> <br> a fresh spin on a topic that has been written about for ages.<br> <br> Wonderful stuff, just excellent!<br> <br> <br> <br> Here is my web-site ... <a href="https://adultfrienedfinder.app.link/aff">adultfrienedfinder app</a>

Wysłane przez Madie (niezweryfikowany) w
ชวนทางนี้นักการพนันออนไลน์ทุกท่านมาร่วมบันเทิงใจกับเกมสล็อตแตกง่าย ที่สุดระดับนานาชาติ ทดลองสล็อตซุปเปอร์เข้ามาสนุกกันได้แล้วกับเว็บพนันออนไลน์เว็บตรง สร้างกำไรกล้วยๆ เกมทำเงินสุดปัง รองรับโทรศัพท์เคลื่อนที่ทุกรุ่นไม่ว่าจะเป็นIOSเล่นได้หมด ลุ้นรับรางวัลใหญ่กับซุปเปอร์สล็อตดูข้อมูลเพิ่มเติมนอกเหนือจากนี้ ตรงนี้สำหรับสมาชิกใหม่ที่พึ่งพิงสมัครสมาชิกวันนี้รับโบนัสฟรีทันที100%สูงถึง 10,000 บาท เราได้คัดสรรรวมทั้งรวบรวมเกมสล็อตออนไลน์จำนวนมากหลากหลายประเภทมาไว้ที่นี่ เพื่อตอบสนองความต้องการของผู้เล่นทุกคน สายเกมออนไลน์ไม่ควรพลาดเกมที่เล่นได้เงินจริงถอนออกมาใช้ได้จริงรวมทั้งมีเกมส์ให้เลือกมากมายมาเสิร์ฟถึงคุณแล้ว สุดปังกับสล็อตมือถือ ฝากถอนได้ตลอดทั้งวัน ทุกท่านจะไม่น่าระอาจากเกมเด็ดกว่า 200 เกมส์ ที่มีในเว็บไซต์จะทำให้คุณได้รับเงินรางวัลก้อนโตนับไม่ถ้วนเมื่อชนะในแต่ละการลงเดิมพัน อีกทั้งได้ความรื่นเริงและได้เงินจริง ปัญหาที่เกิดขึ้นทางการเงินของท่านจะไม่ใช่เรื่องยากอีกต่อไปวางใจมาลงทุนกันกับเว็บพนันออนไลน์เว็บตรงที่สามารถหารายได้ให้คุณได้จริงๆไม่มีตัวแทนหรือคนกลางพอใจคลิกมาได้เลยที่ superslotgame.co ค่ายตรงไม่มีเรื่องราวทุจริตสามารถไว้ใจได้หนึ่งร้อยเปอร์เซ็นต์ สล็อตแตกง่าย

Wysłane przez Rocco (niezweryfikowany) w
เชิญทางนี้นักเสี่ยงดวงออนไลน์ทุกท่านมาร่วมสนุกสนานกับเกมสล็อตแตกง่าย ที่สุดระดับนานาชาติ ทดสอบSLOTSUPERเข้ามาสนุกสนานกันได้แล้วกับเว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์แตกง่าย สร้างกำไรกล้วยๆ เกมทำเงินสุดปัง รองรับโทรศัพท์มือถือทุกรุ่นไม่ว่าจะเป็นAndroidเล่นได้หมด ลุ้นรับรางวัลใหญ่กับสล็อตซุปเปอร์ดูรายละเอียดเพิ่มเติม ตรงนี้สำหรับสมาชิกใหม่ที่พึ่งพิงลงทะเบียนสมัครสมาชิกวันนี้รับโบนัสฟรีทันที50%สูงถึง 10,000 บาท เราได้คัดสรรและเก็บรวบรวมเกมสล็อตออนไลน์มากไม่น้อยเลยทีเดียวหลากหลายประเภทมาไว้ที่นี่ ที่จะตอบสนองสิ่งที่มีความต้องการของผู้เล่นทุกท่าน สายเกมออนไลน์ไม่ควรพลาดเกมที่เล่นได้เงินจริงถอนออกมาใช้ได้จริงและมีเกมส์ให้เลือกเยอะมากมาเสิร์ฟถึงคุณแล้ว สุดปังกับสล็อตแตกง่าย ฝากถอนได้ทั้งวัน ทุกท่านจะไม่น่าเบื่อจากเกมเด็ดกว่า 200 เกมส์ ที่มีในเว็บจะก่อให้คุณได้รับเงินรางวัลก้อนโตนับไม่ถ้วนเมื่อชนะในแต่ละการลงเดิมพัน ทั้งยังได้ความบันเทิงรวมทั้งได้เงินจริง ปัญหาที่เกิดขึ้นเกี่ยวกับทางการคลังของท่านจะไม่ใช่เรื่องยากอีกต่อไปไว้วางใจมาลงทุนกันกับเว็บพนันออนไลน์เว็บตรงซึ่งสามารถหาเงินให้คุณได้จริงๆไม่มีตัวแทนหรือคนกลางพอใจคลิกมาได้เลยที่ superslotgame.co ค่ายตรงไม่มีเรื่องราวทุจริตสามารถไว้ใจได้หนึ่งร้อยเปอร์เซ็นต์ สล็อตแตกง่าย

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I'm gone to say to my little brother, that he should also visit <br> <br> this webpage on regular basis to take updated from latest reports.<br> <br> <br> <br> <br> <br> my site ... bandar slot - http://jualy.bilimbolimi.kz/user/s0ncpua202

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
If some one wants to be updated with newest technologies then he must be go to see this web site and be <br> <br> up to date all the time.<br> <br> <br> <br> Here is my webpage :: <a href="http://kiteboardingball.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=rdiet.ir">rdiet</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hello would you mind sharing which blog platform you're working with?<br> <br> I'm looking to start my own blog in the near future but I'm having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.<br> <br> The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I'm <br> <br> looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I <br> <br> had to ask!<br> <br> <br> <br> My blog post :: rdiet - http://ashita-sanuki.com/as/aslog/aslog.php?flg=1&url=http%3A%2F%2Frdiet.ir

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Very energetic post, I liked that bit. Will there be a part 2?<br> <br> <br> <br> <br> <br> Also visit my blog post ... <a href="https://www.easyflowcanada.ca/">easy flow</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I’m not that much of a online reader to be honest but your sites <br> <br> really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your <br> <br> website to come back later on. Cheers<br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my web blog; Adultfrienedfinder login - https://adultfrienedfinder.app.link/aff

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
If you want to grow your familiarity just keep visiting this web page and <br> <br> be updated with the hottest information posted here.<br> <br> <br> <br> Here is my site; <a href="http://185.250.149.169/">Singapore pools</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Thanks in support of sharing such a pleasant idea, paragraph is good, thats why i have read it completely<br> <br> <br> <br> my site: <a href="https://adultfrienedfinder.webflow.io/">aduilt friend finder</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?<br> <br> I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one?<br> <br> Thanks a lot!<br> <br> <br> <br> My web page ... <a href="https://blog.libero.it">tonik health</a>

Strony

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.