Jak poznać, że masz telefon na podsłuchu? I jak się przed tym bronić? PRAKTYCZNY PORADNIK

Nie pomoże kupienie sekretnej komórki czy np. kolejnych kart pre-paid. Fachowcy i tak cię namierzą. Jak sprawdzić, czy masz telefon na podsłuchu? I jak się przed podsłuchami bronić? PRAKTYCZNY PORADNIK

Szpiegowanie rozmów prowadzonych przez telefony komórkowe to zjawisko powszechne. Teraz po nowelizacji ustawy o policji jeszcze bardziej przybierze na sile. Ta rozszerza jej kompetencje i uprawnia do inwigilowania osób w pomieszczeniach, w środkach komunikacji miejskiej, a nawet w miejscach innych niż publiczne. Zmiany w przepisach już teraz budzą wiele kontrowersji związanych zwłaszcza z naruszeniem prywatności i swobód obywatelskich.

Metod podsłuchiwania było i jest przy tym bez liku, bo można to robić i za pomocą specjalnego oprogramowania, jak i przy użyciu mikropluskwy. I podczas gdy jedne rozwiązanie są łatwo dostępne, to inne przystępne cenowo; ich zakup nie wymaga też specjalnych zezwoleń. Tylko niektóre dostępne są wyłącznie uprawnionym do tego organom, czyli np. policji, ABW i CBA.

 

Jak działają specjaliści?

Jak pokazują rozmowy z właścicielami sklepów ze sprzętem do kontrinwigilacji (tak sami o nich mówią), specjaliści jeszcze kilka lat temu najczęściej:

- powielali BTS - to skrót określający stację przekaźnikową telefonii cyfrowej. Bo o ile połączenie standardowo płynie przez sieć takich stacji i dociera do operatora, a ten przez kolejne stacje (BTS-y) łączy nas z odbiorcą, o tyle podczas podsłuchiwania treść rozmów i wiadomości przychwyci już urządzenie pośrednie. To symulowana stacja, rodzaj minikomputera, nie większego niż aktówka. Wystarczy, że będzie się znajdować od telefonu w odległości do 0,5 km w terenie zabudowanym lub do 2-3 km w terenie otwartym, żeby mogła działać. O podsłuchu nie wie przy tym ani operator, ani użytkownik komórki. Owszem, operatorzy szyfrują sygnał. Ale specjaliści te zabezpieczenia już dawno złamali.

- wgrywali do komórki program szpiegujący. Pozwala on przechwycić treść rozmów i SMS-ów, a także zbiera wszystko to, co dzieje się do 4 metrów od telefonu. "W podsłuchiwanym telefonie zostaje zaprogramowany specjalny numer uprzywilejowany. Wystarczy np. z tego numeru zadzwonić, a szpiegowany telefon odbierze połączenie i uruchomi mikrofon zewnętrzny. Oczywiście wszystko odbywa się w sposób niezauważalny dla właściciela telefonu. Aparat nie błyska, nie buczy, sama aplikacja jest zaś świetnie ukryta. Podsłuch możliwy jest nawet wtedy, kiedy aparat jest wyłączony", informowały też swego czasu media.

- przeprowadzali skaling. Podjeżdżają pod dom, skanują teren i sprawdzają numery telefonów. Jeśli jest ich kilka, a tak zapewne będzie, to wystarczy już tylko pojawić się pod pracą, żeby obstawić ten "właściwy" numer. Poza tym każda komórka ma przypisany IMEI (z ang. International Mobile Equipment Identity, co można przetłumaczyć jako indywidualny numer identyfikacyjny). Także po nim można sprawdzić, ile kart i o jakich numerach dokładnie do niego wgrywano.

Co ciekawe, wcale nie trzeba rozmawiać przez telefon, żeby można było kogoś podsłuchiwać - operator jest w stanie w każdej chwili "zalogować się" do telefonu i to nawet, kiedy jest on wyłączony. Jedynym w 100 proc. skutecznym sposobem, wydawać by się mogło, jest wyjęcie baterii z telefonu. To jednak nieprawda – aparat nadal będzie mógł być na podsłuchu.

Teraz, wraz z rozwojem technologii, ich metody stały się bardziej skomplikowane. - Biernego VBT już nie stosuje, bo sieć je wykrywa. Mikropluskwy w komórkach to były używane 5-7 lat temu i nie były nigdy łatwo dostępne. Dodatkowo trzeba je było wmontować w spreparowaną baterię. Żadne szyfrowanie AES na apce też nie pomoże; to ściema - mówi Dziennik.pl Krzysztof Pyka, prezes Prywatnej Agencji Wywiadowczej Redigo. I dodaje: - Z kolei "wykrywacze" nie ujawniają podsłuchu komórki, tylko sygnał GSM.

 

Na co zwrócić uwagę?

Twoją czujność powinien wzmóc przede wszystkim niezrozumiały ciąg znaków w SMS-ie, bo może to oznaczać np. cichy SMS, czyli wiadomość pozwalającą na wymuszenie zaraportowania sieci Twojej lokalizacji czy też atak na kartę SIM, tak było kiedyś. Dziś - będzie to przede wszystkim szybciej rozładowująca się bateria – ustalenie lokalizacji telefonu, a nawet przekierowanie i podsłuchanie jego połączeń wymaga za każdym razem aktywacji programu, co zwiększa zużycie energii. A pogłos w telefonie?

– To po prostu błędy w połączeniu z BTS-em, które zdarzają się raz na jakiś czas. W Internecie można poczytać i inne plotki na ten temat: przerywanie rozmów, trzaski, wybranie numeru 09, wchodzenie w rozmowę, podwójny SMS. To wszystko nieprawda, bo najczęściej podsłuchują tak, że nikt tego nie wie – mówi dziennik.pl Paweł Wujcikowski, właściciel sieci sklepów detektywistycznych Spy Shop.

Ostatnio na Androidzie pojawiło się też kilka bezpłatnych aplikacji dostarczających informacje o topologii sieci - można próbować ścigać te do monitoringu sieci GSM, w celu wykrywania podejrzanych masztów bazowych, tych które się łączą w nietypowy sposób. - Trzeba mieć jednak wiedzę techniczną, żeby być wstanie te dane zinterpretować. Po drugie warto wiedzieć, że wśród nich 80 proc. stanowią fejki lub wirusy, które pod pozorem programu ochronnego dystrybuują różne organizacje i grupy, żeby losowo wchodzić na telefony tych, którzy chcą się zabezpieczyć. To jest ryzykowne. Dziś bym tego nie polecał – zastrzega Krzysztof Pyka.

 

Jak się zabezpieczyć?

Wydawałoby się, że przy takich możliwościach podsłuchiwania żadna rozmowa telefoniczna nie może być poufna. Nic bardziej mylnego. Od czego jest np. zagłuszanie sprzętu rejestrującego czy szyfrowanie (symetryczne i asymetryczne) rozmowy telefonicznej. Wgranie trwa minutę, aplikacja pozwala za każdym razem wybrać numer osoby, z którą chcesz porozmawiać, można było przeczytać w prasie branżowej. Ale miałby być i bardziej zaawansowane rozwiązania. Jak np.:

- szpiegowski wykrywacz podsłuchów i kamer RF Bug Detector. Wystarczy uruchomić urządzenie i obserwować diody, które sygnalizują obecność podsłuchu lub kamery. (Jest też możliwość ustawienia wibracji, które informują o wykryciu sprzętu rejestrującego). Zakres pracy wykrywacza to 10 metrów. Zasilany jest bateriami, a niewielkie wymiary pozwalają ukryć go w kieszeni czy torebce. Cena: 149 zł.

- wykrywacz Raksa-120. Zdemaskuje telefon komórkowy, podsłuch GSM, kamerę czy lokalizator GPS, czyli urządzenia oparte na transmisji analogowej i cyfrowej. Urządzenie ma wyświetlacz informujący o przeszukanych częstotliwościach i wykrytych urządzeniach. Intuicyjna obsługa pozywa na korzystanie z niego nawet w obecności osób trzecich – o wykryciu podsłuchu informuje wibrowanie. Cena: 3,5 tys. zł.

- telefon szyfrujący Enigma E2. Urządzenie wyglądem nie różni się od standardowych komórek, ale wykonywane połączenia są zabezpieczone protokołami szyfrującymi i algorytmem AES, obecnie nie do złamania. Korzystając z tego telefonu, mamy pewność, że nawet jeśli nasza rozmowa zostanie nagrana, nie będzie można jej rozszyfrować, a przechwycone w ten sposób informacje nie posłużą osobom trzecim. Ale tu uwaga: rozmowa będzie szyfrowana tylko wtedy, gdy rozmówca też będzie korzystać z telefonu Enigma E2. Cena: 7,9 tys. zł.

- akustyczny system przeciwpodsłuchowy DRUID DS-600. System analizuje dźwięki rozmowy i generuje dynamiczne zakłócenia akustyczne – treść nagranej rozmowy jest niezrozumiała i bezużyteczna. Osoby – maksymalnie 6 – które biorą udział w rozmowie korzystają z zestawów słuchawkowych. Cena: 12 tys. zł.

Wiadomo przy tym, że Polacy na sprzęt do kontrinwigilacji wydają średnio w Internecie około 650 zł, w sklepie stacjonarnym – około 1 tys. zł.

Tyle teoria. W praktyce, jak przekonuje Krzysztof Pyka z Redigo, daleko im jednak do skuteczności. - Przy druidzie spróbuj rozmawiać bez słuchawek na uszach. Algorytmy mają słaby klucz i mogą być łamane przez 10-15 ośrodków akademickich w Polsce. Jeśli korzystasz z kolei z połączenia szyfrowanego, a w pobliżu znajdują się inne telefony komórkowe, to podsłuchanie cię jest banalnie proste. W interfejs, który wygląda jak tabelka excela, wystarczy tylko wpisać zapytanie bazodanowe: słuchaj też telefonów zalogowanych w promieniu x metrów, wskazać lokalizację: 4 piętro biurowca położonego tu i tu; i obszar słuchania: 10 metrów od danego IMEL. I gotowe – wszystkie komórki, które się znajdują w pobliżu, też zaczną działać jako pluskwy – prezes Redigo podaje kolejne przykłady.

 

Skuteczne rozwiązanie? Telefon, którego sieć nie widzi.

- Jeżeli tylko będzie miał dynamiczne oznakowanie procesora, to sieć nie będzie w stanie go zidentyfikować. Tyle tylko, że Polska jest jedynym krajem Europy, a chyba i świata, w którym jest ono zabronione. Jeszcze w 90. latach wprowadzono przepis prawny, który mówi, że manipulacja przy numerze procesora jest przestępstwem – podkreśla Krzysztof Pyka. Dodaje, że taki telefon może sobie kupić osoba prywatna, jadąc do Szwajcarii. - Wtedy jest już jakiś poziom bezpieczeństwa. Jakiś, bo jeszcze pozostaje problem głosu. Jeżeli nie mogę zidentyfikować telefonu, to nastawiam się na identyfikacje głosu rozmówcy – dodaje.

Głos rozłożony matematycznie ma pewną funkcję pochodną zwaną drugą składową harmoniczną; jest równie charakterystyczna jak układ linii papilarnych. A to oznacza, że w zasięgu sieci 4G, czyli w większych miastach, wystarczy kilkusekundowa próbka głosu – nawiązuję połączenie i zaczynam mówić – by system z poziomu centrali wyłapał tę próbkę i zaczął mnie podsłuchiwać; niezależnie od tego, jakim telefonem się posługuję.

- Jeżeli chcę, żeby moje połączenie było poufne, to oprócz zmiany dynamicznego oznaczenia procesora – w Polsce jest ono zabronione – musiałbym jeszcze podłączyć do telefonu moduł zmiany głosu, który zaburzy drugą składową harmoniczną. To ostanie jest akurat łatwo dostępne – kwituje Krzysztof Pyka.

Autor: Dorota Kalinowska

Źródło: http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/513630,podsluch-telefon-inwigilacja-poradnik-szpieg-szpiegowanie-pieniadze-policja.html

Komentarze

Wysłane przez Caryn (niezweryfikowany) w
เว็บตรงสล็อต PG ของเรา คือผู้ให้บริการ slotpg จากผู้ผลิตโดยตรง สล็อตเว็บตรงPG ที่ได้เปิดให้บริการ PGSLOT มากกว่า 400 เกม 400 รูปแบบ มาพร้อมโหมดทดลองเล่น SLOTPG ให้ทุกท่าน ได้ศึกษารูปแบบและวิธีการเล่นของ Pg Slot ได้ก่อนวางเดิมพันด้วยเงินจริง สมัครสมาชิกใหม่ตอนนี้ที่ เว็บตรง SLOT PG ของเรา รับโบนัสทันที 100% และโปรโมชั่นอื่นๆอีกมากมาย เปิดประสบการณืใหม่กับการเล่น pgslot ที่ไม่เคยได้รับจากที่ไหนมาก่อน กับทีมงาน สล็อตเว็บตรงPG ไม่ผิดหวังอย่างแน่นอน พีจีสล็อตเว็บตรง ที่มาแรงที่สุดในปี 2021 สมาชิกมากกว่า 100,000 คน ยินดีให้บริการทุกท่าน ตลอด 24 ชม. SLOT PG

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I am genuinely grateful to the owner of this website who has shared this great piece of writing at here.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Here is my blog ... <a href="https://139.162.55.182/id-ID/Home">corona</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hi there just wanted to give you a quick heads up.<br> <br> The words in your post seem to be running off the screen in Chrome.<br> <br> I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with web <br> <br> browser compatibility but I thought I'd post to let you know.<br> <br> <br> <br> The layout look great though! Hope you get the issue solved soon. Kudos<br> <br> <br> <br> Review my web-site bandar slot - http://www.alcestersingers.co.uk/forum/member.php?action=profile&uid=108763

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hey There. I found your blog using msn. That is an extremely smartly written article.<br> <br> <br> <br> I will be sure to bookmark it and return to learn extra of your <br> <br> useful info. Thank you for the post. I will certainly return.<br> <br> <br> <br> My page; <a href="http://citexivir.ch/index.php/Online_Fashion_On_Cachan.ru">осенняя обувь женская</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I like the valuable information you provide in your articles.<br> <br> I'll bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite certain I <br> <br> will learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> Feel free to visit my web-site: rdiet - http://all-access-pass.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=rdiet.ir

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets <br> <br> I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.<br> <br> I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you <br> <br> would have some experience with something like this. Please let me <br> <br> know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my web-site ... <a href="https://steemit.com/dating/@websites/adultfrienedfinder">sexsearch com login</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Having read this I believed it was really enlightening.<br> <br> I appreciate you spending some time and effort to put this article together.<br> <br> I once again find myself spending a lot of time both reading and <br> <br> leaving comments. But so what, it was still worth it!<br> <br> <br> <br> <br> <br> Also visit my homepage ... bandar - https://www.mja-container.com/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I enjoy looking through an article that will make men and women think.<br> <br> Also, thank you for allowing for me to comment!<br> <br> <br> <br> <br> <br> My site; <a href="https://www.evernote.com/shard/s410/sh/1ee22973-28c7-93f7-034a-8254641d7cbb/eab7ee5e530234f0de41c8d1ebaac511">bandar slot</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I think this is among the most important information for me.<br> <br> <br> <br> And i'm glad reading your article. But wanna remark on some general things, The website style is great,<br> <br> the articles is really excellent : D. Good job, cheers<br> <br> <br> <br> Here is my web page ... <a href="https://sites.google.com/view/adultfrinendfinderorglogin/">adultfriendrfinder</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I will immediately grasp your rss feed as I can not in finding your e-mail subscription hyperlink <br> <br> or e-newsletter service. Do you've any? Please permit me understand in order that I could subscribe.<br> <br> Thanks.<br> <br> <br> <br> Also visit my web site: <a href="http://185.250.149.169/">pragmatic</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
It's truly very complicated in this busy life to listen news on TV, thus I <br> <br> only use web for that purpose, and obtain the newest news.<br> <br> <br> <br> <br> <br> my webpage ... adultfrinendfinder com reviews - https://sites.google.com/view/adultfrinendfindercomreviewsl2/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
My brother recommended I may like this blog. He used <br> <br> to be entirely right. This post truly made my day. You cann't consider just how a lot time I had spent for this information! Thanks!<br> <br> <br> <br> <br> <br> Here is my homepage :: bandar slot - http://pivovarnya-forum.ru/member.php?action=profile&uid=169333

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Nice post. I learn something new and challenging on websites <br> <br> I stumbleupon every day. It's always helpful to read content from other authors <br> <br> and use something from other websites.<br> <br> <br> <br> Feel free to visit my page ... Adultfrlendfinder - https://sites.google.com/view/adultfried/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
It's a shame you don't have a donate button! I'd without a doubt donate to this superb blog!<br> <br> <br> <br> I guess for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my <br> <br> Google account. I look forward to new updates and will talk about this site with <br> <br> my Facebook group. Talk soon!<br> <br> <br> <br> Also visit my web blog - <a href="https://bet365thaicasino.com/">เบท 365</a>

Wysłane przez sa casino (niezweryfikowany) w
Hiya! I know this is kinda off topic however , I'd figured I'd ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My blog discusses a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you're interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Great blog by the way! https://ufa123s.com/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
you are truly a just right webmaster. The website loading pace is amazing.<br> <br> It seems that you're doing any unique trick. Also,<br> <br> The contents are masterwork. you have performed a wonderful job in this subject!<br> <br> <br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my blog post ... bandar slot - http://knoxetbx998.wpsuo.com/slot-pragmatic-sering-menang-totonusa-slot-online-bermain-slot-online

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Helpful info. Fortunate me I found your web site accidentally, and I'm surprised why this accident didn't topk place in advance!<br> <br> I bookmarked it.<br> <br> <br> <br> Feel free to visit my web site :: <a href="https://www.maydonozajans.com/">En iyi oyunculuk ajansı</a>

Wysłane przez Monica (niezweryfikowany) w
adult film,adult movie,adult video,anal,ass,bara,barely legal,bdsm,bestiality,bisexual,bitch,bondage,boob,boobs,boobies,boobys,bound & gagged,bound and gagged,breast,breasts,bukkake,butt,cameltoe, creampie,cock,condom,cuck-old,cuckold,cum,cum-shot,cunt,deep thraot, deep throat,deap throat,deep thraoting,deep throating, deap throating,deep-thraot,deep-throat,deap-throat,deep-thraoting,deep-throating, deap-throating,deepthraot,deepthroat,deapthroat,deepthraoting,deepthroating,deapthroating,dick,emetophilia,erotic,erotica,erection,erections, escort,facesitting,facial,felching,femdon,fetish,fisting,futanari,fuck,fucking,fucked,fucks,fucker,gapping,gay,gentlemens club,gloryhole,glory hole,gonzo,gore,guro,hardon,hard-on,hentai,hermaphrodite,hidden camera,hump,humped, humping,hustler,incest,jerking off,kinky,lesbian,lolicon,mature,mens club,menstrual,menstral,menstraul,milking,naked,naughty,nude,orgasm, orgy,orgie,pearl necklace,pegging,penis,penetration,playboy, playguy,playgirl,porn,pornagraphy,pov,pregnant,preggo, pubic,pussy,rape,rimjob,scat,semen,sex,sexual,sexy,sexting,skank,slut,snuff,snuf,sperm,squirt,swapping,transman,transsexual,transgender,threesome, tube8,twink,upskirt,vagina,virgin,whore, wore,xxx,yaoi,yif,yiff,yiffy,yuri,youporn

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hello everyone, it's my first pay a visit at this site, and piece of writing <br> <br> is really fruitful in favor of me, keep up <br> <br> posting such articles or reviews.<br> <br> <br> <br> Also visit my web page :: Mesin slot - http://185.250.149.169/

Wysłane przez Anya (niezweryfikowany) w
สำหรับนักพนัน ท่านใดที่กำลังมองหา สล็อตเว็บใหญ่ เพื่อต้องการร่วมสนุกและทำกำไรจาก เกมสล็อตออนไลน์ ก็สามารถ สมัครสมาชิกใหม่ กับทาง เว็บไซต์สล็อต ของเรา สล็อตแตกง่าย ได้ตลอด 24 ชม. เว็บไซต์สล็อตออนไลน์ ที่ดีที่สุดอันดับ 1 มี เกมสล็อตออนไลน์ จากค่ายดังต่างๆมากมายให้เลือกเล่น เช่น PGSLOT,สล็อต XO,สล็อตโจ๊กเกอร์,AMB SLOT,JILI SLOT,SLOT JILI,PRAGMATIC,SPADE GAMING และอื่นๆอีกมากมาย มาพร้อม โปรโมชั่นสล็อต ต่างๆมากมาย สำหรับสมาชิกทุกท่าน โปรสมัครสมาชิกใหม่ ตอนนี้ รับโบนัสทันที 50% พร้อมลุ้นรับ แจกฟรีเครดิต สูงถึง 10,000 บาท เว็บพนันสล็อตออนไลน์ มีระบบ ฝาก-ถอน Auto รวดเร็วทันใจ ภายใน 10 วินาที หากกำลังมองหา เว็บตรงสล็อต ที่ดีที่สุด เราคือสิ่งที่คุณกำลังตามหา

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Thankfulness to my father who shared with me regarding this <br> <br> webpage, this website is in fact amazing.<br> <br> <br> <br> Check out my blog post - slot deposit pulsa tanpa potongan ( http://185.250.149.169 - http://185.250.149.169/ )

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
It is perfect time to make some plans for the future and it is <br> <br> time to be happy. I've read this post and if I could I wish to suggest you some interesting <br> <br> things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article.<br> <br> I wish to read even more things about it!<br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my page <a href="http://adultfrienedfind.byethost33.com/">adultfrienedfinder app</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hey I know this is off topic but I was wondering if <br> <br> you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.<br> <br> I've been looking for a plug-in like this for quite some time <br> <br> and was hoping maybe you would have some experience with something like <br> <br> this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look <br> <br> forward to your new updates.<br> <br> <br> <br> my web blog <a href="https://esanok.pl/ox2/www/delivery/ck.php?oaparams=2__bannerid=61__zoneid=12__cb=c9eb4e94b4__oadest=https://rdiet.ir">rdiet</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
excellent put up, very informative. I'm wondering why the other experts of this sector don't understand this.<br> <br> You should proceed your writing. I am sure, you have a huge readers' base already!<br> <br> <br> <br> <br> <br> my web page: rdiet - http://educatedproxy.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=rdiet.ir

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I couldn't refrain from commenting. Perfectly written!<br> <br> <br> <br> My page :: <a href="http://olyfgse.allowed.ru/to?url=https://rdiet.ir">rdiet</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Superb blog you have here but I was curious about if you knew of any discussion boards <br> <br> that cover the same topics discussed in this article?<br> <br> I'd really love to be a part of community where I can get feed-back <br> <br> from other experienced individuals that share the same interest.<br> <br> If you have any recommendations, please let me know.<br> <br> Many thanks!<br> <br> <br> <br> Look at my webpage ... Visit here - http://cashnbrx230.theglensecret.com/uvplastic

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
It's really very complicated in this busy life to listen news on TV, thus I only use internet for that reason, and get the <br> <br> newest news.<br> <br> <br> <br> my webpage :: <a href="http://freseniusvascular.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=rdiet.ir">rdiet</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
What's up to all, how is everything, I think every one is getting more from this web site, and your views <br> <br> are fastidious in support of new users.<br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my site <a href="https://www.adultfrinendfinder4.info/">adultfrinendfinder.com review</a>

Wysłane przez Glenna (niezweryfikowany) w
สำหรับนักพนัน ท่านใดที่กำลังมองหา สล็อตออนไลน์เว็บตรง เพื่อต้องการร่วมสนุกและทำกำไรจาก Slot Game ก็สามารถ สมัครสมาชิกใหม่ กับทาง เว็บเล่นสล็อตออนไลน์ ของเรา ซุปเปอร์สล็อต ได้ตลอด ทั้งวัน สล็อตออนไลน์เว็บตรง ที่ดีที่สุดอันดับ 1 มี เกมสล็อต จากค่ายดังต่างๆมากมายให้เลือกเล่น เช่น PG SLOT,สล็อต XO,สล็อตโจ๊กเกอร์,AMBBET,JILI SLOT,SLOT JILI,PRAGMATIC, SPADE GAMING และอื่นๆอีกมากมาย มาพร้อม Promotion ต่างๆมากมาย สำหรับสมาชิกทุกท่าน โปรสมัครสมาชิกใหม่ ตอนนี้ รับโบนัสทันที 50% พร้อมลุ้นรับ แจกฟรีเครดิต สูงถึง 10,000 บาท เว็บสล็อตออนไลน์ มีระบบ ฝากถอน ออโต้ รวดเร็วทันใจ ภายใน 10 วินาที หากกำลังมองหา สล็อตออนไลน์เว็บใหญ่ ที่ดีที่สุด เราคือสิ่งที่คุณกำลังตามหา

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Good way of describing, and good post to take data about my presentation subject matter, which <br> <br> i am going to convey in academy.<br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my web site: bandar slot online - http://cesaruizf996.iamarrows.com/totonusa-jam-hoki-main-slot-online-bandar-tembak-ikan-terpercaya-deposit-5000

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hi terrific website! Does running a blog such as this require a great deal of work?<br> <br> I have virtually no expertise in coding but I was hoping to start my <br> <br> own blog in the near future. Anyways, should you have any recommendations or tips for new blog owners please share.<br> <br> <br> <br> I understand this is off topic however I just had <br> <br> to ask. Kudos!<br> <br> <br> <br> my web page: <a href="https://www.openlearning.com/u/dung-qwnljg/blog/SlotModeDemoFreebetDeposit5000DiTotonusa/">bandar slot</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Wonderful website you have here but I was wondering <br> <br> if you knew of any message boards that cover the same topics <br> <br> discussed in this article? I'd really like to be <br> <br> a part of community where I can get opinions from other knowledgeable people that share the same interest.<br> <br> If you have any recommendations, please let me know. Many thanks!<br> <br> <br> <br> <br> <br> Also visit my blog post: bandar slot - http://promotion-wars.upw-wrestling.com/user-69130.html

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Appreciation to my father who informed me regarding this web site, this website is <br> <br> actually amazing.<br> <br> <br> <br> my web page :: <a href="https://Adultfrienedfinder.App.link/aff">adultfrienedfinder app ios</a>

Strony

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 15 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.