Jak poznać, że masz telefon na podsłuchu? I jak się przed tym bronić? PRAKTYCZNY PORADNIK

Nie pomoże kupienie sekretnej komórki czy np. kolejnych kart pre-paid. Fachowcy i tak cię namierzą. Jak sprawdzić, czy masz telefon na podsłuchu? I jak się przed podsłuchami bronić? PRAKTYCZNY PORADNIK

Szpiegowanie rozmów prowadzonych przez telefony komórkowe to zjawisko powszechne. Teraz po nowelizacji ustawy o policji jeszcze bardziej przybierze na sile. Ta rozszerza jej kompetencje i uprawnia do inwigilowania osób w pomieszczeniach, w środkach komunikacji miejskiej, a nawet w miejscach innych niż publiczne. Zmiany w przepisach już teraz budzą wiele kontrowersji związanych zwłaszcza z naruszeniem prywatności i swobód obywatelskich.

Metod podsłuchiwania było i jest przy tym bez liku, bo można to robić i za pomocą specjalnego oprogramowania, jak i przy użyciu mikropluskwy. I podczas gdy jedne rozwiązanie są łatwo dostępne, to inne przystępne cenowo; ich zakup nie wymaga też specjalnych zezwoleń. Tylko niektóre dostępne są wyłącznie uprawnionym do tego organom, czyli np. policji, ABW i CBA.

 

Jak działają specjaliści?

Jak pokazują rozmowy z właścicielami sklepów ze sprzętem do kontrinwigilacji (tak sami o nich mówią), specjaliści jeszcze kilka lat temu najczęściej:

- powielali BTS - to skrót określający stację przekaźnikową telefonii cyfrowej. Bo o ile połączenie standardowo płynie przez sieć takich stacji i dociera do operatora, a ten przez kolejne stacje (BTS-y) łączy nas z odbiorcą, o tyle podczas podsłuchiwania treść rozmów i wiadomości przychwyci już urządzenie pośrednie. To symulowana stacja, rodzaj minikomputera, nie większego niż aktówka. Wystarczy, że będzie się znajdować od telefonu w odległości do 0,5 km w terenie zabudowanym lub do 2-3 km w terenie otwartym, żeby mogła działać. O podsłuchu nie wie przy tym ani operator, ani użytkownik komórki. Owszem, operatorzy szyfrują sygnał. Ale specjaliści te zabezpieczenia już dawno złamali.

- wgrywali do komórki program szpiegujący. Pozwala on przechwycić treść rozmów i SMS-ów, a także zbiera wszystko to, co dzieje się do 4 metrów od telefonu. "W podsłuchiwanym telefonie zostaje zaprogramowany specjalny numer uprzywilejowany. Wystarczy np. z tego numeru zadzwonić, a szpiegowany telefon odbierze połączenie i uruchomi mikrofon zewnętrzny. Oczywiście wszystko odbywa się w sposób niezauważalny dla właściciela telefonu. Aparat nie błyska, nie buczy, sama aplikacja jest zaś świetnie ukryta. Podsłuch możliwy jest nawet wtedy, kiedy aparat jest wyłączony", informowały też swego czasu media.

- przeprowadzali skaling. Podjeżdżają pod dom, skanują teren i sprawdzają numery telefonów. Jeśli jest ich kilka, a tak zapewne będzie, to wystarczy już tylko pojawić się pod pracą, żeby obstawić ten "właściwy" numer. Poza tym każda komórka ma przypisany IMEI (z ang. International Mobile Equipment Identity, co można przetłumaczyć jako indywidualny numer identyfikacyjny). Także po nim można sprawdzić, ile kart i o jakich numerach dokładnie do niego wgrywano.

Co ciekawe, wcale nie trzeba rozmawiać przez telefon, żeby można było kogoś podsłuchiwać - operator jest w stanie w każdej chwili "zalogować się" do telefonu i to nawet, kiedy jest on wyłączony. Jedynym w 100 proc. skutecznym sposobem, wydawać by się mogło, jest wyjęcie baterii z telefonu. To jednak nieprawda – aparat nadal będzie mógł być na podsłuchu.

Teraz, wraz z rozwojem technologii, ich metody stały się bardziej skomplikowane. - Biernego VBT już nie stosuje, bo sieć je wykrywa. Mikropluskwy w komórkach to były używane 5-7 lat temu i nie były nigdy łatwo dostępne. Dodatkowo trzeba je było wmontować w spreparowaną baterię. Żadne szyfrowanie AES na apce też nie pomoże; to ściema - mówi Dziennik.pl Krzysztof Pyka, prezes Prywatnej Agencji Wywiadowczej Redigo. I dodaje: - Z kolei "wykrywacze" nie ujawniają podsłuchu komórki, tylko sygnał GSM.

 

Na co zwrócić uwagę?

Twoją czujność powinien wzmóc przede wszystkim niezrozumiały ciąg znaków w SMS-ie, bo może to oznaczać np. cichy SMS, czyli wiadomość pozwalającą na wymuszenie zaraportowania sieci Twojej lokalizacji czy też atak na kartę SIM, tak było kiedyś. Dziś - będzie to przede wszystkim szybciej rozładowująca się bateria – ustalenie lokalizacji telefonu, a nawet przekierowanie i podsłuchanie jego połączeń wymaga za każdym razem aktywacji programu, co zwiększa zużycie energii. A pogłos w telefonie?

– To po prostu błędy w połączeniu z BTS-em, które zdarzają się raz na jakiś czas. W Internecie można poczytać i inne plotki na ten temat: przerywanie rozmów, trzaski, wybranie numeru 09, wchodzenie w rozmowę, podwójny SMS. To wszystko nieprawda, bo najczęściej podsłuchują tak, że nikt tego nie wie – mówi dziennik.pl Paweł Wujcikowski, właściciel sieci sklepów detektywistycznych Spy Shop.

Ostatnio na Androidzie pojawiło się też kilka bezpłatnych aplikacji dostarczających informacje o topologii sieci - można próbować ścigać te do monitoringu sieci GSM, w celu wykrywania podejrzanych masztów bazowych, tych które się łączą w nietypowy sposób. - Trzeba mieć jednak wiedzę techniczną, żeby być wstanie te dane zinterpretować. Po drugie warto wiedzieć, że wśród nich 80 proc. stanowią fejki lub wirusy, które pod pozorem programu ochronnego dystrybuują różne organizacje i grupy, żeby losowo wchodzić na telefony tych, którzy chcą się zabezpieczyć. To jest ryzykowne. Dziś bym tego nie polecał – zastrzega Krzysztof Pyka.

 

Jak się zabezpieczyć?

Wydawałoby się, że przy takich możliwościach podsłuchiwania żadna rozmowa telefoniczna nie może być poufna. Nic bardziej mylnego. Od czego jest np. zagłuszanie sprzętu rejestrującego czy szyfrowanie (symetryczne i asymetryczne) rozmowy telefonicznej. Wgranie trwa minutę, aplikacja pozwala za każdym razem wybrać numer osoby, z którą chcesz porozmawiać, można było przeczytać w prasie branżowej. Ale miałby być i bardziej zaawansowane rozwiązania. Jak np.:

- szpiegowski wykrywacz podsłuchów i kamer RF Bug Detector. Wystarczy uruchomić urządzenie i obserwować diody, które sygnalizują obecność podsłuchu lub kamery. (Jest też możliwość ustawienia wibracji, które informują o wykryciu sprzętu rejestrującego). Zakres pracy wykrywacza to 10 metrów. Zasilany jest bateriami, a niewielkie wymiary pozwalają ukryć go w kieszeni czy torebce. Cena: 149 zł.

- wykrywacz Raksa-120. Zdemaskuje telefon komórkowy, podsłuch GSM, kamerę czy lokalizator GPS, czyli urządzenia oparte na transmisji analogowej i cyfrowej. Urządzenie ma wyświetlacz informujący o przeszukanych częstotliwościach i wykrytych urządzeniach. Intuicyjna obsługa pozywa na korzystanie z niego nawet w obecności osób trzecich – o wykryciu podsłuchu informuje wibrowanie. Cena: 3,5 tys. zł.

- telefon szyfrujący Enigma E2. Urządzenie wyglądem nie różni się od standardowych komórek, ale wykonywane połączenia są zabezpieczone protokołami szyfrującymi i algorytmem AES, obecnie nie do złamania. Korzystając z tego telefonu, mamy pewność, że nawet jeśli nasza rozmowa zostanie nagrana, nie będzie można jej rozszyfrować, a przechwycone w ten sposób informacje nie posłużą osobom trzecim. Ale tu uwaga: rozmowa będzie szyfrowana tylko wtedy, gdy rozmówca też będzie korzystać z telefonu Enigma E2. Cena: 7,9 tys. zł.

- akustyczny system przeciwpodsłuchowy DRUID DS-600. System analizuje dźwięki rozmowy i generuje dynamiczne zakłócenia akustyczne – treść nagranej rozmowy jest niezrozumiała i bezużyteczna. Osoby – maksymalnie 6 – które biorą udział w rozmowie korzystają z zestawów słuchawkowych. Cena: 12 tys. zł.

Wiadomo przy tym, że Polacy na sprzęt do kontrinwigilacji wydają średnio w Internecie około 650 zł, w sklepie stacjonarnym – około 1 tys. zł.

Tyle teoria. W praktyce, jak przekonuje Krzysztof Pyka z Redigo, daleko im jednak do skuteczności. - Przy druidzie spróbuj rozmawiać bez słuchawek na uszach. Algorytmy mają słaby klucz i mogą być łamane przez 10-15 ośrodków akademickich w Polsce. Jeśli korzystasz z kolei z połączenia szyfrowanego, a w pobliżu znajdują się inne telefony komórkowe, to podsłuchanie cię jest banalnie proste. W interfejs, który wygląda jak tabelka excela, wystarczy tylko wpisać zapytanie bazodanowe: słuchaj też telefonów zalogowanych w promieniu x metrów, wskazać lokalizację: 4 piętro biurowca położonego tu i tu; i obszar słuchania: 10 metrów od danego IMEL. I gotowe – wszystkie komórki, które się znajdują w pobliżu, też zaczną działać jako pluskwy – prezes Redigo podaje kolejne przykłady.

 

Skuteczne rozwiązanie? Telefon, którego sieć nie widzi.

- Jeżeli tylko będzie miał dynamiczne oznakowanie procesora, to sieć nie będzie w stanie go zidentyfikować. Tyle tylko, że Polska jest jedynym krajem Europy, a chyba i świata, w którym jest ono zabronione. Jeszcze w 90. latach wprowadzono przepis prawny, który mówi, że manipulacja przy numerze procesora jest przestępstwem – podkreśla Krzysztof Pyka. Dodaje, że taki telefon może sobie kupić osoba prywatna, jadąc do Szwajcarii. - Wtedy jest już jakiś poziom bezpieczeństwa. Jakiś, bo jeszcze pozostaje problem głosu. Jeżeli nie mogę zidentyfikować telefonu, to nastawiam się na identyfikacje głosu rozmówcy – dodaje.

Głos rozłożony matematycznie ma pewną funkcję pochodną zwaną drugą składową harmoniczną; jest równie charakterystyczna jak układ linii papilarnych. A to oznacza, że w zasięgu sieci 4G, czyli w większych miastach, wystarczy kilkusekundowa próbka głosu – nawiązuję połączenie i zaczynam mówić – by system z poziomu centrali wyłapał tę próbkę i zaczął mnie podsłuchiwać; niezależnie od tego, jakim telefonem się posługuję.

- Jeżeli chcę, żeby moje połączenie było poufne, to oprócz zmiany dynamicznego oznaczenia procesora – w Polsce jest ono zabronione – musiałbym jeszcze podłączyć do telefonu moduł zmiany głosu, który zaburzy drugą składową harmoniczną. To ostanie jest akurat łatwo dostępne – kwituje Krzysztof Pyka.

Autor: Dorota Kalinowska

Źródło: http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/513630,podsluch-telefon-inwigilacja-poradnik-szpieg-szpiegowanie-pieniadze-policja.html

Komentarze

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Appreciation to my father who informed me regarding this web site, this website is <br> <br> actually amazing.<br> <br> <br> <br> my web page :: <a href="https://Adultfrienedfinder.App.link/aff">adultfrienedfinder app ios</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Wonderful post! We will be linking to this particularly great post on our website.<br> <br> Keep up the great writing.<br> <br> <br> <br> Here is my blog - <a href="https://Sites.google.com/view/adultfrinendfindercomapp/">AdultFrienedFinder login</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Please let me know if you're looking for a writer for your site.<br> <br> You have some really great posts and I feel I would be a good asset.<br> <br> If you ever want to take some of the load off, I'd <br> <br> really like to write some material for your blog <br> <br> in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested.<br> <br> Kudos!<br> <br> <br> <br> Also visit my web-site; <a href="http://adultfrienedfinder.eklablog.com/">adulthfriendfinder</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Thank you for sharing your info. I really appreciate your efforts and I am waiting for your <br> <br> next post thanks once again.<br> <br> <br> <br> Take a look at my site <a href="https://Fun88Mobilecasino.com/fun88-%E0%B8%A1%E0%B8%B7%E0%B8%AD%E0%B8%96%E0%B8%B7%E0%B8%AD/">fun88</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hello everyone, it's my first go best text to speech app (<a href="http://iprefsul.ms.gov.br/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=553039">Lillie</a>) see <br> <br> at this website, and paragraph is in fact fruitful in support of me, keep up posting these posts.

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Exceptional post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this subject?<br> <br> I'd be very thankful if you could elaborate a little <br> <br> bit more. Kudos!<br> <br> <br> <br> My blog: <a href="https://adultfrienedfinder.webflow.io/">adult frirnd finder</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
WOW just what I was looking for. Came here by searching for 918kiss<br> <br> <br> <br> Also visit my web blog :: 918kiss ios - https://judionlinemalaysia.com/ulasan-kasino-pussy888/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Excellent post. I was checking constantly this blog and <br> <br> I am impressed! Very helpful information specially the closing phase :) I <br> <br> take care of such info a lot. I used to be looking for this particular info for <br> <br> a long time. Thanks and best of luck.<br> <br> <br> <br> Here is my web blog ... <a href="https://Steemit.com/dating/@websites/adultfrienedfinder">adultfrendfinder com</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
This excellent website really has all the <br> <br> info I wanted about this subject and didn't know who to ask.<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> My web blog :: <a href="https://sites.google.com/view/adultfrienedfinderappios/">Adultfrieendfinder</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Does your site have a contact page? I'm having <br> <br> a tough time locating it but, I'd like to shoot you an email.<br> <br> I've got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.<br> <br> Either way, great site and I look forward to seeing it develop over <br> <br> time.<br> <br> <br> <br> Have a look at my blog post :: <a href="https://adultfrienedfinder.app.link/aff">asult friend finder</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
you're actually a good webmaster. The web site loading pace <br> <br> is incredible. It kind of feels that you're doing any distinctive trick.<br> <br> Also, The contents are masterpiece. you've done a excellent task on this subject!<br> <br> <br> <br> <br> <br> Here is my blog <a href="https://adultfrienedfinder.webflow.io/">aldultfriendfinder</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Very nice blog post. I absolutely appreciate this site.<br> <br> <br> <br> Stick with it!<br> <br> <br> <br> Here is my homepage Bandar Togel - <a href="https://18.139.195.66/">18.139.195.66</a>,

Wysłane przez แทงบอลสด (niezweryfikowany) w
I all the time used to read article in news papers but now as I am a user of net therefore from now I am using net for articles or reviews, thanks to web. https://pharmahub.org/projects/goldenrules

Wysłane przez casino online (niezweryfikowany) w
Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it's really informative. I am gonna watch out for brussels. I'll appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers! https://ufabetlongrich.com

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
It's an remarkable paragraph designed for all the <br> <br> online users; they will get advantage from it <br> <br> I am sure.<br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my website: <a href="http://www.savemymarriagequickly.net/reumofan-plus/">reumofan plus moms little nest</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hello, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I'm attempting <br> <br> to find things to improve my website!I suppose its ok to use <br> <br> some of your ideas!!<br> <br> <br> <br> My web site ... Adultfriends review - http://adultfrienedfind.Byethost33.com/

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
My brother recommended I would possibly like this website.<br> <br> He was entirely right. This submit truly made my day. You cann't <br> <br> consider just how much time I had spent for this info! Thank you!<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> My site ... <a href="https://adultfrienedfinder.webflow.io/">adultfriendfindar</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
This article gives clear idea for the new people of blogging, that <br> <br> in fact how to do running a blog.<br> <br> <br> <br> Look at my blog post zero turn mower with tracks (<a href="https://www.lovec.info/diskusia/profile/sterlingg137664/">Jacob</a>)

Wysłane przez Jani (niezweryfikowany) w
สำหรับนักลงทุน ท่านใดที่กำลังมองหา เว็บเล่นสล็อต เพื่อต้องการร่วมสนุกและทำกำไรจาก เกมสล็อต ก็สามารถ สมัครสมาชิกใหม่ กับทาง เว็บสล็อต ของเรา ซุปเปอร์สล็อต ได้ตลอด ทั้งวัน เว็บเดิมพันสล็อต ที่ดีที่สุดอันดับ 1 มี เกมสล็อตออนไลน์ จากค่ายดังต่างๆมากมายให้เลือกเล่น เช่น PG SLOT,SLOTXO,JOKER SLOT,SLOT JOKER,AMB SLOT,JILI SLOT,SLOT JILI,PRAGMATIC PLAY,SPADE GAMING และอื่นๆอีกมากมาย มาพร้อม โปรสล็อตออนไลน์ ต่างๆมากมาย สำหรับสมาชิกทุกท่าน โปรสมัครสมาชิกใหม่ วันนี้ รับโบนัสทันที 100% พร้อมลุ้นรับ แจกฟรีเครดิต สูงถึง 10,000 บาท เว็บเล่นสล็อตออนไลน์ มีระบบ ฝากถอน AUTO รวดเร็วทันใจ ภายใน 10 วินาที หากกำลังมองหา เว็บเล่นสล็อต ที่ดีที่สุด เราคือสิ่งที่คุณกำลังตามหา

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a <br> <br> quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your articles.<br> <br> Can you recommend any other blogs/websites/forums that go <br> <br> over the same subjects? Thanks for your time!<br> <br> <br> <br> Here is my page; <a href="http://Www.savemymarriagequickly.net/reumofan-plus/">is original reumofan plus available today</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it <br> <br> up! I'll go ahead and bookmark your site to come back in the future.<br> <br> Many thanks<br> <br> <br> <br> Look at my site :: More information - https://500px.com/p/taxiboekenbe73

Strony

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.