System solarny do przetwarzania morskiej wody w wodę zdatną do picia

Odkrycie jest dziełem grupy naukowców z Instytutu Technologicznego w Massachusetts, pod kierownictwem tureckiego badacza Emre Gencera.

Specjaliści znaleźli sposób, dzięki któremu za pomocą energii słonecznej można przetwarzać wodę morską w słodką, zdatną do picia.

Emre Gencer powiedział Agencji Prasowej Anatolia, że jego team zainspirowany został problemem braku wody pitnej w krajach, w których nie brakuje ani energii słonecznej ani słonej wody morskiej.

"Woda pitna, energia elektryczna i wodór mogą być produkowane w tym samym czasie za pomocą energii słonecznej i słonej wody. W ten sposób pozyskujemy wszystko, czego świat teraz najbardziej potrzebuje.

 

Morska woda w parę, para w wodę pitną

Wyjaśniając działanie patentu Gencer powiedział, że najpierw, dzięki energii słonecznej, morska woda przetwarzana jest w parę. Potem, w systemie, ponownie wraca do stanu ciekłego, ale już w postaci wody pitnej.

W ostatnim raporcie Narodów Zjednoczonych  dotyczącym zarządzania światowymi zasobami wody mówi się, że do 2050 roku poszukiwania wody pitnej wzrosną prawdopodobnie o prawie 1/3, co związane jest ze stale rosnącą liczbą mieszkańców naszej planety.

Żeby móc zabezpieczyć odpowiednio dużo wody pitnej, roślin hodowlanych i produkcję energii elektrycznej, rządy w powiązaniu z biznesem musiałyby działać  w zgodzie z naturą, bo to ona kontroluje obieg wody, mówi raport opublikowany w przeddzień Światowego Dnia Wody przypadającego na 22 marca.

Szukanie wody staje się priorytetem, bo ciągle nas przybywa, klimat ziemski stale się ociepla, a jakość i niezawodność dostaw spadają.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.