Niezwykłe odkrycie. Na powierzchni Plutona zauważono wydmy

Na powierzchni jednej z najdziwniejszych planet Układu Słonecznego- dalekim, oblodzonym Plutonie, naukowcy odkryli jeszcze jedno egzotyczne zjawisko - pokaźne wydmy utworzone z naniesionych przez wiatr ziarenek zamarzniętego metanu.

Wydmy, uchwycone na zdjęciach pochodzących z należącego do NASA statku kosmicznego "New horizons”, zrobionych w momencie przechodzenia obok Plutona w 2015 roku, znajdują się na granicy między azotowym lodowcem w kształcie serca, wielkości Francji a utworzonym z bloków zamarzniętej wody górskim wieńcem Al- Idrisi Montes, podali do wiadomości badacze.

- Chociaż jest tak zimny i leży tak daleko od Ziemi, Pluton cechują chaotyczne procesy, jakich nigdy nie spodziewaliśmy się zobaczyć. Jest dużo ciekawszy, niż ktokolwiek z nas mógł przypuszczać i mówi nam, że są takie właśnie odległe ciała niebieskie warte odwiedzenia, mówi badaczka Jani Radebaugh z Brigham Young University.

Wydmy z Plutona przypominają te z kalifornijskiej Doliny Śmierci i chińskiej pustyni Taklamakan, chociaż biorąc pod uwagę skład, są zupełnie inne.

Pokrywają około 775 km² powierzchni, co w przybliżeniu równa się obszarowi Tokio. Ich obecność jest co najmniej dziwna. Prawdopodobnie atmosfera Plutona, bardzo rzadka, składająca się głównie z azotu i niewielkiej ilości metanu i tlenku węgla, zgromadziła takie ilości wiatru, które mogły uformować wydmy. Powierzchnia Plutona pokryta jest równinami, górami, kraterami i dolinami.

Wydmy występują również na innych ciałach niebieskich wchodzących w skład Układu Słonecznego włącznie z Marsem i Wenus, Tytanem i Trytonem, mówi badacz z Uniwersytetu w Kolonii Eric Parteli. Jego zdaniem, wydmy na Plutonie uformowały się najprawdopodobniej 500.000 lat temu, a być może nawet ostatnio.

- Wydmy mogą się pojawić w zupełnie niespodziewanych miejscach, przyznaje Mat Telfer z University of Plymouth, wskazując na fakt, że zjawisko takie obserwowane jest na powierzchni planet z różnym typem atmosfery - od Wenus do Plutona.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.