Rozpoczyna się genetyczny wyścig zbrojeń

Chińskie bliźnięta zmodyfikowane genetycznie tak, by były odporne na wirusa HIV, być może posiadają też super zdolności kognitywne (poznawcze, od tłum.), które mogą w przyszłości zachęcić do genetycznego wyścigu zbrojeń. Ten, który podjął się modyfikacji, milczy.

Lulu i Nana, dzięki zastosowaniu rewolucyjnej technologii CRISPR, są nie tylko odporne na wirusa HIV, ale prawdopodobnie mają ponadprzeciętne zdolności kognitywne. Nowe badania potwierdziły, że usunięcie genu CCR5 znacznie zwiększa u myszy i ludzi możliwość uczenia się i zapamiętywania.

- Z dużym prawdopodobieństwem te modyfikacje miały wpływ na mózgi bliźniąt, na ich funkcje kognitywne, ale skutków jeszcze nie da się przewidzieć, powiedział neurobiolog Alcino Silva z University of California dodając, że jest to wystarczający powód, dla którego nie powinno się w przyszłości wykonywać podobnej procedury.

Jak donosi RT, He Jiankui, naukowiec z Southern University of Science and Technology w Shenzhen, w grudniu ubiegłego roku podał do wiadomości, że wraz z zespołem „stworzył” dzieci odporne na wirusa HIV. Najpierw, za pomocą super techniki CRISPR, usunął z embrionów ludzkich gen CCR5, a potem implantował te embriony do macicy.

Świat nauki wydał swoją opinię na temat niezwykłego doświadczenia.

- Na narodziny genetycznie zmienionych bliźniąt zareagowałem ze smutkiem i niechęcią, przyznaje Alcino Silva.

Neurobiolog wyraził obawę, że właśnie zaczął się genetyczny wyścig zbrojeń. He Jiankui natomiast przekonuje, że nie było to jego zamiarem.

- Jestem przeciwny metodzie usuwania genów dla udoskonalenia czegoś, powiedział He tydzień po narodzinach dzieci i przyznał, że zdaje sobie sprawę z tego, iż wkrótce rozpoczną się badania nad skutkami dezaktywacji CCR5.

He Jiankui swoim eksperymentem złamał chiński zakaz dotyczący modyfikacji genów w zarodkach ludzkich.

Alcino Silva, który był współautorem pierwszego opublikowanego badania na temat związku systemu CCR5 z procesem uczenia się mówi, że zauważył szybki postęp w dziedzinie badań klinicznych, jeśli chodzi o pacjentów z udarem mózgu oraz osoby z obniżonymi zdolnościami poznawczymi wywołanymi przez HIV.

- Istnieje ogromna różnica między próbami naprawienia czegoś a próbami udoskonalania, podkreśla.

Autor: 
M.I.M/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

RT

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
11 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.