Ta opaska rozwiązuje wszystkie problemy z temperaturą

Rozwiązanie prostsze niż klimatyzacja? Tak, jeśli możemy je nosić przy sobie. Naukowcy wymyślili opaskę, która jest osobistym, małym regulatorem temperatury.

Ten niezwykły wynalazek może pracować około 8 godzin i obniżyć temperaturę skóry nawet o 10 stopni. W odróżnieniu od centralnego ogrzewania czy klimatyzacji regulujących temperaturę całego pomieszczenia, opaska pracuje tylko dla jej posiadacza.​

- Zawsze zapewni komfortową temperaturę, podczas upałów w środkach komunikacji miejskiej lub w pracy. Jeśli urządzenie sprawi, że będziecie się czuć komfortowo przy większej amplitudzie temperatur, wpłynie to na redukcję kosztów ogrzewania w zimie i chłodzenia latem, powiedział prof. Chen, który pracował nad urządzeniem na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

Opaska wykorzystuje inteligentne materiały termoelektryczne zmieniające temperaturę przy pomocy prądu o niewielkim natężeniu, ulokowane między elastycznymi taśmami będącymi przewodnikami ciepła i połączone niewielką baterią.

Powierzchnia części grzejnej wynosi 5 cm x 5 cm. Badacze szacują, że w koszulce musiałoby ich być około 100, żeby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Jeśli chodzi o zużycie prądu, to w porównaniu z laptopem jest ono dwukrotnie mniejsze.

Urządzenie testowano na ochotnikach, którzy potrzebowali 2 minut, by osiągnąć i utrzymać pożądaną temperaturę. Twórcy wynalazku żywią nadzieję, że znajdzie się on w sprzedaży w ciągu paru lat.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

24 sata.hr

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.