Test krwi, którzy ocenia prawdopodobieństwo śmierci

Naukowcy opracowali test krwi, dzięki któremu można przewidzieć u człowieka prawdopodobieństwo zgonu w ciągu najbliższych 10 lat.

Zdaniem autorów, test ma niewiarygodną, bo sięgającą 83% dokładność i w przyszłości można by go wykorzystywać do ostrzegania ludzi przed niezdrową dietą i nieodpowiednim trybem życia.

Test mierzy poziom 14 biomarkerów odpowiedzialnych, zdaniem naukowców, za ryzyko śmierci, związanych z odpornością, poziomem glukozy i stanami zapalnymi.

Niemieccy badacze przetestowali wynalazek na 10 000 osób i odkryli, że może on bardzo precyzyjnie oceniać aktualny stan zdrowia i poziom fizycznych niedomagań u człowieka.

Przeanalizowano krew 44.168 osób

Należy mieć nadzieję, że test zostanie pewnego dnia wykorzystany do leczenia.

Chociaż został oceniony jako `ekscytujący`, wszyscy się zgadzają, że potrzeba więcej badań zanim wprowadzi się go do powszechnego użytku.

Dzięki nowemu testowi, lekarze przede wszystkim mogą ocenić, czy dana osoba umrze w nadchodzącym roku z powodu nadciśnienia lub w wyniku wysokiego poziomu cholesterolu, ale nigdy dokładnie nie przewidzą, czy ktoś umrze w ciągu nadchodzących 10 lat.

Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka zajmujący się biologią starzenia przeanalizowali krew 44.168 osób w przedziale od 18 do 109 lat.

 

Dokładność większa o 10 %

Przebadani mężczyźni i kobiety byli Europejczykami.

Badanie uwzględniło dane z 16 lat, w ciągu których zmarło 5.512 ochotników poddanych testowi.

Zespół szukał biomarkerów, których poziom był wyższy u tych, którzy żyli dłużej. Chodzi o wykorzystanie ich w celu określenia ryzyka zgonu.

Test jest o 10% dokładniejszy od innych dotąd wykorzystywanych.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.