Czy powinienem iść na uniwersytet? Plusy i minusy pójścia na uniwersytet

Czy obecnie debatujesz nad tym, czy powinieneś pójść na studia? Cóż, nie jesteś sam. Wielu przed Tobą zadawało sobie to samo pytanie. Ważną rzeczą, o której należy pamiętać przy opuszczaniu szkoły jest to, że decyzja o tym, czy pójść na studia, czy nie, nie jest decyzją, która powinna być podejmowana pochopnie. To jest decyzja, z którą będziesz musiał żyć do końca życia, cokolwiek zdecydujesz się zrobić. Oczywiście nie jest to wcale pocieszające - i pewnie jeszcze bardziej Cię to zdenerwowało - ale dobra wiadomość jest taka, że zebraliśmy kilka najważniejszych zalet i wad pójścia na uniwersytet, aby pomóc Ci w podjęciu bardziej świadomej i starannie wyważonej decyzji. Więc, czy pójście na uniwersytet powinno być kolejnym krokiem w rozpoczęciu kariery? 

 

Po co iść na studia? Jakie są korzyści z wyższego wykształcenia?

 

Zalety pójścia na uniwersytet:

 

1. Możesz mieć dostęp do większej liczby specjalistycznych ofert pracy

 

Choć nie zawsze potrzebny jest stopień naukowy, aby zdobyć pracę (wielu pracodawców ma obecnie tendencję do nadawania większej wartości doświadczeniu zawodowemu niż kwalifikacjom), tytuł naukowy może jednak pomóc zdobyć bardziej specjalistyczny zawod, który w przeciwnym razie nie bylibyśmy w stanie wykonywać. Na przykład, nie można zostać lekarzem bez odpowiedniego wykształcenia, które obejmuje ukończenie studiów medycznych.

 

W związku z tym istnieją różne możliwości zakwalifikowania się do określonej kariery zawodowej. Na przykład, jeśli chcesz zostać prawnikiem, nie musisz koniecznie robić dyplomu z prawa. Możesz wziąć udział w programie szkoleniowym ‘’Chartered Institute of Legal Executives’’ i studiować na tym samym poziomie co adwokaci. Należy jednak pamiętać, że wybranie alternatywnej drogi do wybranej przez siebie kariery zawodowej może pozwolić na awans tylko do pewnego poziomu.

 

 

2. Zwiększysz swój potencjał zarobkowy

 

Zgodnie z najnowszym raportem Departamentu Edukacji na temat statystyk absolwentów rynku pracy, absolwenci w wieku produkcyjnym (od 16 do 64 lat) zarobili prawie 10 000 funtów więcej niż ich koledzy, którzy nie ukończyli studiów, co daje im około 32 000 funtów rocznie. Najwyżej jednak zarabiali ci z kwalifikacjami podyplomowymi, którzy zarobili około 38 000 funtów. Jest też bardziej prawdopodobne, że staniesz się miliarderem z wyższym wykształceniem niż bez wykształcenia. Brytyjska agencja ‘’GoCompare’’ przyjrzała się niedawno osobom wymienionym na listach 100 miliarderów magazynu ‘’Forbes’’ w ciągu ostatnich 20 lat i stwierdziła, że 76% z tych miliarderów posiada wyższe wykształcenie.

To rozkłada się na 47% posiadających tytuł licencjata, 23% tytuł magistra i 6% mających tytuł doktora.

 

3. Uniwersytet pomaga rozwijać ‘’zbywalne umiejętności’’

 

Wyjazd na studia to nie tylko zdobycie dyplomu - to także budowanie i rozwijanie kluczowych umiejętności, które pomogą Ci osiągnąć sukces na dalszej drodze kariery, niezależnie od tego, jaką drogę wybierzesz. Prowadzenie badań, pisanie esejów i zadań, praca pod presją, dotrzymywanie terminów, prowadzenie prezentacji, praca w zespole i efektywne zarządzanie czasem to umiejętności, które mogą być przeniesione na miejsce pracy i które są wysoko cenione przez pracodawców.

 

4. Studia czynią Cię bardziej użytecznym

 

Zostało wspomniane już wcześniej, że pracodawcy zazwyczaj przedkładają doświadczenie nad kwalifikacje, ale to nie znaczy, że stopień naukowy jest całkowicie bezużyteczny. Prawda jest taka, że dzięki wykształceniu na poziomie wyższym można znacznie zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie - w rzeczywistości stopa bezrobocia wśród osób nie będących absolwentami w wieku od 16 do 64 lat była o 3% wyższa niż wśród absolwentów w roku 2016 i o 3,8% wyższa niż wśród absolwentów studiów podyplomowych, jak podaje Departament Edukacji.

 

 

Czy są jakieś szczególne powody, dla których nie powinieneś iść na uniwersytet?

 

Wady pojścia na studia:

 

1. Studia są drogie

 

Czesne studiów w Anglii należą do najwyższych na świecie - studenci płacą prawie 27 razy więcej niż ich rówieśnicy z Francji! Przeciętny student studiów licencjackich płaci do 9 250 funtów rocznie - to 27 750 funtów za typowe trzyletnie studia. We Francji roczne opłaty wynoszą tylko 346 funtów. Tak, poważnie! Istnieją też koszty utrzymania, o których należy myśleć, które mogą się znacznie różnić w zależności od stylu życia i nawyków związanych z wydatkami, a także od miejsca zamieszkania i nauki. Na przykład, w Edynburgu koszty utrzymania mogą wynosić od 655 do 1340 funtów miesięcznie, podczas gdy w Londynie można spodziewać się wydatków od 1000 do 1200 funtów miesięcznie.

 

2. Stopień naukowy nie gwarantuje pracy

 

Uzyskanie dyplomu nigdy nie gwarantowało i nigdy nie będzie gwarantowało Ci pracy w wybranej dziedzinie. Chociaż, posiadanie dyplomu daje Ci przewagę konkurencyjną nad osobami nieposiadającymi dyplomu, nie oznacza to jednak, że po ukończeniu studiów będziesz w stanie zapewnić sobie zatrudnienie. Ważne jest, aby pamiętać, że będziesz rywalizować z innymi absolwentami ostatnich lat (i wszystkimi innymi w międzyczasie) o dokładnie te same stanowiska. W badaniu z 2015 r. stwierdzono, że 6 na 10 absolwentów pracowało na stanowiskach wymagających niskich kwalifikacji, w tym w centrach telefonicznych, barach i kawiarniach, ze względu na brak wolnych miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji.

 

3. Możesz zmienić swój umysł

 

Mówiąc wprost: ścieżki kariery zmieniają się - czasami szybko. Ostatnie badania wykazały, że co piąty student wybrałby inne studia, gdyby otrzymał drugą szansę. I choć być może uda Ci się przejść na inne studia, to w dużej mierze będzie to zależało od tego, czy na nowym programie będzie dla Ciebie wystarczająco dużo miejsca. Jeśli jesteś niezadowolony ze swojej obecnej uczelni, możesz również przenieść się na inną uczelnię w całości, a Twoje poprzednie punkty mogą być brane pod uwagę, jeśli przenosisz się na drugim roku, ale nie zawsze tak jest.

 

Istnieje również możliwość, że zdecydujesz, że uniwersytet nie jest dla Ciebie odpowiedni. Rezygnacja z uczelni ma jednak swoją cenę: będziesz musiał zapłacić pewien procent lub całość czesnego (w zależności od tego, kiedy wycofasz się ze studiów). Jest to solidny powód, aby upewnić się, czy podejmujesz właściwą decyzję w 100 procentach.

 

4. Ukończysz uniwersytet z długiem

 

Jest to być może największy powód, dla którego wielu ludzi nie decyduje się na wyjazd na uniwersytet. Chociaż zaciągnięcie kredytu studenckiego pomoże Ci spłacić czesne i zazwyczaj nie będziesz musiał zacząć spłacać go do czasu, aż zarobisz ponad określoną kwotę (spłata czesnego zależy od Twoich zarobków, więc nigdy nie będziesz musiał płacić więcej niż możesz sobie na to pozwolić), w końcu spędzisz kolejne 30 lat próbując spłacić swój dług. Ostatnie badania przeprowadzone przez ‘’Institute of Fiscal Studies’’ wykazały, że średnie zadłużenie z tytułu ukończenia studiów wynosi nieco ponad 50 000 funtów - ponad dwukrotnie więcej niż średnie zadłużenie miało miejsce w 2011 roku. Biedni studenci mają gorzej. Bogatsi studenci będą mieli przeciętnie 43 000 funtów długu. 

 

5 Pytania, które należy sobie zadać:

 

Nadal nie wiesz, czy powinieneś iść na studia? Zadaj sobie te pięć pytań, podejmując tę bardzo ważną decyzję!

 

- Potrzebujesz stopień naukowy? Niektóre ścieżki kariery nie wymagają wyższego wykształcenia, więc upewnij się, że dokładnie zbadasz wybraną ścieżkę, aby uniknąć strat swojego cennego czasu i pieniędzy.

- Śledzisz tylko swoich przyjaciół? Jasne, wszyscy Twoi przyjaciele idą na uniwerek, ale strach przed niepójściem na studia nie jest wystarczającym powodem, by podążać za kolegami lub koleżankami.

 

- Myślałeś o swoich alternatywach? Wyjazd na uniwersytet nie jest Twoją jedyną opcją.

 

- Czy Ty w ogóle chcesz kontynuować naukę? Powinieneś iść na uniwersytet, bo chcesz iść, a nie dlatego, że rodzice naciskają na Ciebie, żebyś poszedł.

 

- Czy jesteś teraz gotowy do wyboru kariery? Jeśli nadal nie jesteś pewien, co chcesz robić w zyciu, możesz wziąć rok przerwy lub iść do pracy. Pomoże Ci to zrozumieć sprawy w swoim własnym czasie i uniknąć podejmowania pochopnych decyzji zawodowych, których możesz później żałować. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na studia - nie musisz być świeżo po szkole, żeby iść na uniwersytet.

 

Jeśli zadajesz sobie pytanie "Czy powinienem iść na studia?", pamiętaj, że to Twoja decyzja, niczyja, a Twoja decyzja powinna odzwierciedlać Twoje cele zawodowe i życiowe, a także Twoją osobistą sytuację.

Autor: 
Chris Leitch tłum. Kuba Czarkowski
Źródło: 

Careeraddict

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.