Google uruchamia translator hieroglifów sterowany przez SI.

Google uruchomił translator hieroglifów, który używa technologii uczenia maszynowego do odczytywania starożytnego języka Egipcjan.

Technologia została zaimplementowana do Google Arts & Culture i dodatkowo pozwala użytkownikowi na tłumaczenie jego własnych słów i emotikon na język hieroglifów.

Google twierdzi, że Fabricius jest pierwszym takim narzędziem, w którym użyto technologii uczenia maszynowego do “zrozumienia sensu tego, czym są hieroglify”. W teorii, program powinien rozwijać się wraz z upływem czasu, jak i dzięki coraz większej rzeszy użytkowników.

'Wielkie ambicje'

Stacjonarna wersja Fabricius’a została zaoferowana profesjonalnym egiptologom, antropologom i historykom, jako wsparcie dla ich badań. Jeden z profesorów pozytywnie przyjął tę inicjatywę, ale twierdzi, że jej “wielkie ambicje” muszą znaleźć odzwierciedlenie w praktyce.

"Chociaż robi wrażenie, nie jest to jeszcze czas, aby Fabricious mógł zastąpić doświadczonych profesjonalistów w odczytywaniu starożytnych inskrypcji," powiedział Dr Roland Enmarch, starszy wykładowca egiptologii na uniwersytecie w Liverpoolu.

"Istnieją wciąż ogromne przeszkody, na które można natrafić podczas czytania hieroglifów. Wynikają one z faktu, że te tworzone były ręcznie i różnią się znaczącymi szczegółami w zależności od czasu, w jakim zostały spisane, a także rzeźbiarza/malarza odpowiedzialnego za ich stworzenie. Pomimo tego, ta inicjatywa jest krokiem naprzód w dziedzinie odczytywania hieroglifów.

Rozszyfrowywanie

Wbudowany w aplikację warsztat pozwala użytkownikowi na udostępnienia zdjęcia hieroglifów znalezionych na przedmiotach i cyfrowe powiększenie obrazu dla lepszej analizy symboli.

Użytkownicy mogą doszukiwać się zarysów hieroglifów, które potem program stara się połączyć z podobnymi symbolami w bazie danych - pozwala to na wyszukiwanie i dopasowywanie różnych znaczeń do hieroglifów, a także próbę ich rozszyfrowania. Narzędzie opiera się na analizie historycznych zapisków i definicji języka. Google ma nadzieję na poszerzenie baz danych dzięki pomocy użytkowników.

Niekompletne teksty

Naukowcy, za pomocą Warsztatu, mogą również opatrzyć komentarzem i retuszować niewyraźne symbole, co według Google, może przyczynić się do nowych odkryć. Narzędzie powstało we współpracy z Australijskim Centrum Egiptologii (Australian Center for Egyptology) na Uniwersytecie w Macquarie, Psycle Interactive, Ubisoft oraz egiptologami z całego świata.

“Przeniesienie materiału badawczego, który do tej pory występował jedynie w ręcznie pisanych książkach, do sfery wirtualnej całkowicie zrewolucjonizuje sposób pracy egiptologów,” mówi Dr Alex Wood z Australijskiego Centrum Egiptologii.

“Cyfrowe i opatrzone komentarzem teksty mogą pomóc nam w rekonstrukcji niekompletnych tekstów wyrytych na ścianie, a nawet odkryć zapiski, których wcześniej nie odkryliśmy.”

Wydanie oprogramowania łączy się z rocznicą odkrycia Kamienia z Rosetty, który umożliwił po raz pierwszy naukę i odszyfrowywanie egipskich hieroglifów.

Fabricius jest obecnie dostępny w języku angielskim i arabskim.

Autor: 
Tłumaczenie - Eryk Salamon

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.