Bóle głowy-skąd pochodzą i jak je zwalczyć?

Miliony ludzi cierpi na bóle głowy lub migreny. Aż ¾ osób między 18 a 65 rokiem życia wykazało te dolegliwości w minionym roku. Mniej lub bardziej intensywne, z różną trwałością, te bóle mogą być obezwładniające w obliczu codziennych czynności.

Definicja : napięciowy ból głowy, migrena, bóle klasterowe 

Bóle głowy związane z napięciem charakteryzują się bólem odczuwanym
w obrębie czaszki. W większości przypadków nazywane są „pierwotnymi” bólami głowy. Obejmują one migreny, napięciowe bóle głowy i te związane z bólem klasterowym. „Bóle głowy związane z napięciem są najczęstsze i najmniej bolesne”
- wyjaśnia profesor Andreas Kleinschmidt, specjalista neurologii. „Z drugiej strony, migreny mogą naprawdę wpływać na jakość życia”. Ten rodzaj bólu głowy jest poszlakowy; najczęściej jest spowodowany wysiłkiem fizycznym, stresem, zmęczeniem, napięciem mięśni itp.”

„Wtórne” bóle głowy mogą być wynikiem łagodnych (zapalenie zatok, zakażenie wirusowe) lub poważniejszych (wysokie ciśnienie krwi, guz mózgu) zaburzeń. Ponadto, według Francuskiego Towarzystwa Badań nad Migreną i Bólami Głowy, „20% atakom migreny towarzyszy aura”. Aura wskazuje na objawy neurologiczne, najczęściej wzrokowe, które poprzedzają ból głowy.

Objawy: ból, nudności, niewyraźne widzenie

Dokładna lokalizacja bólu, czas jego trwania i inne towarzyszące mu objawy różnią się w zależności od rodzaju bólu. Nudności i niewyraźne widzenie mogą pojawić się, gdy ból jest silny.
Napięciowe bóle głowy są najczęstsze: powodują ból wokół głowy (wrażenie zaciskającego się imadła), który czasami promieniuje aż do szyi.

Migrena ma charakter nawrotowy i pojawia się napadami. Powoduje jednostronny, pulsujący ból (jak od uderzenia), zawsze w tym samym obszarze, który nasila się wraz z aktywnością fizyczną. Może trwać od kilku godzin do kilku dni.

Aury, które czasami pojawiają się przed atakiem migreny, mogą mieć charakter wzrokowy (plamy przed oczami, niewyraźne widzenie itp.), zmysłowy (mrowienie w rękach lub ustach) lub przybierać postać afazji (zaburzenia językowe); objawy te zwykle ustępują, gdy pojawia się ból głowy.

Rzadki ból klasterowy objawia się atakami pulsujących bólów, bardzo intensywnych, zlokalizowanych tylko z jednej strony twarzy (ogólnie wokół oka i skroni, ale także na poziomie zębów, ucha i szyi). Bólowi często towarzyszy łzawienie i uczucie zatkanego nosa po dotkniętej bólem stronie.

Przyczyny: stres, nadciśnienie, leki

Wiele zaburzeń może sprzyjać pojawianiu się bólów głowy: problem z zębami, brak snu, infekcja laryngologiczna, stres, zaburzenia widzenia nie wykryte ani nie skorygowane, niektóre leki, wysokie ciśnienie krwi, wahania hormonalne ( zespół napięcia przedmiesiączkowego) itp.
Przyczyną może być również przewlekłe nadużywanie leków przeciwbólowych.
W przypadku migreny eksperci mówią o predyspozycjach genetycznych, dlatego niektórzy ludzie są bardziej podatni niż inni. „Z biegiem czasu pacjenci z migreną uczą się rozpoznawać czynniki, które wywołują jej początek”, dodaje profesor Kleinschmidt. „Może to być stres, określone pokarmy (czekolada, alkohol, ser ...), brak snu itp. Wszystko to jest unikalne dla każdej osoby ”.

Napięciowy ból głowy związany z brutalnym i intensywnym bólem może wywołać krwotok podpajęczynówkowy, zapalenie opon mózgowych lub pęknięcie tętniaka naczyniowego.
Natomiast, napięciowy ból głowy z postępującym bólem może wywoływać chorobę Hortona: jest to zapalne zapalenie tętnic, innymi słowy- zapalenie ścian tętnic
(w szczególności tętnic skroniowych), która pojawia się najczęściej u starych ludzi. Takie bóle mogą być również oznaką guza mózgu lub krwiaka mózgu występującego po urazie głowy.

Diagnoza: radiografia, MRI (rezonans elektro-magnetyczny)

Aby precyzyjnie zdiagnozować przyczyny i powikłania bólu głowy, lekarz musi przeprowadzić szczegółowe badanie. Starając się scharakteryzować sposób występowania bólu, musi określić: czy jest to napadowy lub ciągły rodzaj bólu, jakie są czynniki obciążające lub odciążające, określić charakterystykę odczuwanego bólu, intensywność, powiązane z nim symptomy itp. Badanie kliniczne, które następuje po nim, może być w razie potrzeby uzupełnione badaniami krwi, stomatologicznymi lub okulistycznymi, a nawet prześwietleniem zatok, nakłuciem lędźwiowym czy obrazowaniem mózgu.

Leczenie

Leczenie migreny polega zasadniczo na przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które zmniejszają zapalenie naczyń opon mózgowych lub tryptanów, zwężających naczynia krwionośne, które pomagają zmniejszyć rozmiar rozszerzonych naczyń. Jeśli ataki występują każdego dnia i są zbyt częste i uciążliwe, można rozważyć podstawowe leczenie. Samoleczenie może mieć poważne konsekwencje: „Niewłaściwe stosowanie leków przeciwbólowych może sprzyjać  pojawieniu się bólu”, podkreśla profesor Kleinschmidt. „Przez takie działanie wchodzimy w błędne koło, które może prowadzić do leczenia szpitalnego ”.

Traktuj ból głowy naturalnie

Czasami leczenie lekami łączy się z naturalnymi terapiami, takimi jak sofrologia czy akupunktura, które mogą dać prawdziwą ulgę osobom, które są na nie otwarte. A ze strony ziołolecznictwa: ziołowa herbata z rumianku, której kwiaty przypominają stokrotki, znana jest ze swojej skuteczności w profilaktycznym leczeniu migreny. Zawarty w niej partenolid ma właściwości przeciwzapalne. Kora białej wierzby ma właściwości przeciwbólowe, skuteczne na wszystkie rodzaje bólu. Jest zatem stosowana w celu łagodzenia bólów głowy, a także ataków migreny.  Biała wierzba zawiera kwas salicylowy, cząsteczkę pierwotnie używaną do wytwarzania aspiryny. Ginkgo biloba to nie tylko święte drzewo w Chinach i Japonii, którego żywotność sięga tysiąca lat. Jego liście mają właściwości neuroprotekcyjne i rozszerzające naczynia krwionośne. Działają zarówno na mózg, jak i na krew. W formie kapsułki, nalewki lub herbaty ziołowej, ginkgo biloba uspokaja migreny. No i wiązówka błotna, która wykazuje te same zalety przeciwbólowe, co biała wierzba. Rzadziej zalecana niż ta ostatnia, ale może wzmocnić działanie przeciwbólowe w przypadku silnego bólu.

Kiedy konsultować się z lekarzem?

„W szczególności należy zwracać uwagę na sygnały ostrzegawcze: jeśli ból głowy jest nowy, gwałtowny lub zupełnie inny niż ten zwykle odczuwany, należy szybko skonsultować się ze specjalistą”, ostrzega profesor Kleinschmidt. „Podobnie, jeśli pojawią się nowe objawy (zaburzenia neurologiczne, zawroty głowy, gorączka), konieczna jest konsultacja”. Ból głowy, któremu towarzyszy gorączka lub sztywność karku, może być oznaką zapalenia opon mózgowych i stanowi kolejny poważny przypadek. We wszystkich przypadkach konieczne jest określenie symptomów i charakteru bólu, aby dobrać najbardziej odpowiednie leczenie, a tym samym ułatwić sobie życie codzienne.

 

 

Autor: 
Tłumaczenie: Barbara Orchowska

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.