Zaburzenia snu: objawy i profilaktyka chronicznej bezsenności

   Po deadline’ach w pracy, świętach i wakacjach często trudno jest powrócić do pełnowartościowego snu. Jeżeli człowiek źle śpi, staje się rozdrażniony, nieuważny, pogarsza mu się nastrój i sprawność. Zaburzenia snu zagrażają nie tylko wyczerpaniem fizycznym i emocjonalnym, ale również mogą prowadzić do nadwagi, cukrzycy, chorób sercowo- naczyniowych czy depresji. Przeczytajcie porady, które pomogą Wam „naprawić” swój sen. 

     Sen to podstawowa potrzeba każdego człowieka. Ludzie dorośli powinni spać co najmniej 7 godzin dziennie. Dzieci, zaś zależnie od wieku, potrzebują od 10 do 17 godzin snu. Często, by poprawić swój sen należy po prosty zmienić swoją dietę i codzienne nawyki. 

     Istnieje wiele zaburzeń snu: nadmierna senność, zakłócenia rytmu snu i brak snu, lunatykowanie, koszmary nocne itd. Jednak najbardziej popularna jest bezsenność. Prawie każdy z nas choćby raz w życiu zetknął się z tym problemem. Jeżeli cierpicie na bezsenność nie warto lekceważyć tego problemu. 

 
Objawy chronicznej bezsenności (insomni):

-regularne odczuwanie trudności z zaśnięciem

-budzenie się kilka razy w nocy

-lekki i niepokojący sen 

-zdarza się nie spać przez całą noc 

-bycie zmęczonym nawet po długim śnie lub odpoczynku

-regularne koszmary 

-zagubienie, trudno jest się skoncentrować

Przyczynami chronicznej bezsenności mogą być stres, depresja, niekomfortowe warunki snu (szum, światło, temperatura w pokoju, niewygodne łóżko), zmiany hormonalne, spożywanie alkoholu i narkotyków, zmiana stref czasowych, stały ból. Bezsenność może także powodować choroby lub objawy chorób, np. chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera, zaburzenia psychiczne. 

Wasze zachowanie w ciągu dnia, a także postawa przed snem mają ogromny wpływ na jakość snu. 

Kilka korzystnych nawyków, które pomogą wam polepszyć sen:

 -Utrzymujcie odpowiedni rytm snu: zasypiajcie i wstawajcie o tej samej porze każdego dnia. Nie warto także zaburzać tego rytmu podczas dni wolnych. 

-Chodźcie spać tylko jeśli czujecie się zmęczeni. 

-Godzinę przed snem poświęćcie wypoczynkowi: weźcie uspokajającą kąpiel w wannie lub poczytajcie książkę

-Stwórzcie miejsce wygodne do snu (warto zadbać o ciszę, zmniejszyć oświetlenie i wykorzystywać wygodne łóżko, poduszkę i pościel). 

-Przewietrzcie pokój przed snem i zadbajcie o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. 

Czego nie warto robić przed snem: 

-odrzućcie alkohol i palenie

-unikajcie kofeiny do 6 godzin przed

-nie spożywajcie ciężkiego, ostrego i słodkiego jedzenia do 4 godzin przed

-regularne ćwiczenia fizyczne w ciągu dnia pozytywnie wpłyną na wasz sen, jednak nie warto trenować bezpośrednio przed pójściem spać

-wyjmijcie z sypialni urządzenia elektroniczne, takie jak telewizory, komputery, smartfony lub przynajmniej wyłączcie je pół godziny przed

-jeżeli odczuwacie trudności z zaśnięciem w nocy nie warto spać w ciągu dnia

-jeżeli odczuwacie senność, nie siadajcie za kierownicą

W żadnym przypadku nie leczcie się sami. Jeżeli zaburzenia snu trwają ponad miesiąc, a zmiana stylu życia nie polepszyła waszego snu, warto zwrócić się o pomoc do lekarza. Nie odkładajcie wizyt do lekarza rodzinnego lub lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, wasz lekarz rodzinny pokieruje was do specjalistów.

 

Autor: 
Tłumaczenie: Milena Baran
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.