Cytologia - dwie minuty, które ratują życie tysiąca kobiet

Temat tabu-bardzo często unikany przez kobiety, zapomniany, owiany stereotypami. Jednak jest niezwykle ważny, ponieważ ratujący życie wielu kobiet. Dziś prosto i merytorycznie, o tym - czym jest cytologia? Jak często i kto powinien ją wykonać?, a przede wszystkim - Dlaczego jest tak istotna? Pamiętajcie-,,Lepiej zapobiegać, niż leczyć”, nie dopuście do tego, by niewiedza spowodowała pogorszenie waszego zdrowia. Zapraszam do poznania odpowiedzi z rzetelnego źródła.

Czym tak właściwie jest cytologia?

Bardzo proste, bezbolesne badanie, które pozwala uratować życie bardzo wielu kobiet- dlaczego więc tak rzadko je wykonują? Pozwólmy sobie zacząć od kilku naukowych faktów. Badanie cytologiczne pozwala nam na wczesne wykrycie patologii w obrębie tarczy i kanału szyjki macicy na podstawie pobranego wymazu komórkowego z tej okolicy. Materiał do badania pobieramy z granicy dwóch rodzajów nabłonków - nierogowaciejącego wielowarstwowego płaskiego (wyścieła sklepienie pochwy i zewnętrzną powierzchnię szyjki) i jednowarstwowego gruczołowego (występuje w kanale szyjki). Miejsce pobrania nie jest przypadkowe, ponieważ właśnie tam rozwija się 90% patologii szyjki macicy. W większości przyczyną zmian jest wirus brodawczaka ludzkiego -HPV, przenoszony drogą płciową. Warto pamiętać jednak, że zakażenie tym patogenem nie oznacza od razu rozwoju nowotworu. Występują bardziej i mniej onkogenne odmiany tego wirusa, które przy regularnym badaniu cytologicznym jesteśmy w stanie wykryć na bardzo wczesnym etapie i wdrożyć skuteczne leczenie. Badania pokazują, że im wcześniej rozpoczęte prawidłowe leczenie, tym jest ono skuteczniejsze. Dlatego tak ważne jest to, by badanie wykonywać regularnie. 

Samo badanie jest bardzo proste i szybkie, możemy je wykonać podczas wizyty u ginekologa lub udając się do gabinetu położnej. Badanie wykonujemy na fotelu ginekologicznym, po założeniu wziernika do pochwy i dobrym uwidocznieniu pochwowej części szyjki macicy pod kontrolą wzroku wprowadzana jest jałowa szczoteczka cytologiczna, tak by jej środkowa część znajdowała się w ujściu zewnętrznym kanału szyjki macicy i wykonuje się nią pełen obrót. Szczoteczka swoim kształtem jest dostosowana do zebrania obu rodzajów nabłonka. Czas trwania całego badania to od 2 do 4 minut, badanie jest całkowicie bezbolesne, jednak część kobiet twierdzi, że podczas pobierania wymazu odczuwa delikatne drapanie. 

Każda kobieta powinna zgłaszać się na nie raz w roku - to taki złoty standard. Jednak w 60% przypadków tak się nie dzieje - dlaczego? Powodów jest bardzo dużo, część kobiet szerokim łukiem omija już sam gabinet ginekologiczny, udając się do niego tylko jak muszą, wynika to ze złych doświadczeń, braku dobrego nawyku czy też klasycznej niewiedzy o jego istotnej roli w profilaktyce zdrowia kobiety, tak samo sprawa ma się z samym badaniem cytologicznym. 

Kiedy należy wykonać cytologię?

Głównym nasuwającym się na myśl pytaniem jest to, kiedy należy wykonać pierwszą cytologię od kilku czynników, a decyzja o jej wdrożeniu powinna być podejmowana indywidualnie, po wnikliwej analizie przypadku danej kobiety. Standardowo pierwszą cytologię powinno się wykonać do 3 lat od rozpoczęcia współżycia, a następnie powtarzać ją co roku, jeżeli trzy wyniki badań z rzędu są prawidłowe, kolejną możemy wykonać za trzy lata. Kobietom nieaktywnym seksualnie, zaleca się, aby zgłosiły się na badanie po ukończeniu 25 roku życia i powtarzały je co 3 lata.

Czy powinno się przygotować do badania? - jak zrobić to prawidłowo.

Istnieje kilka zaleceń dla kobiet, które stosowane przed badaniem pozwalają na uzyskanie jak najlepszej jakości pobieranego materiału:

2-3 dni przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia,

2-3 dni przed badaniem nie należy aplikować leków dopochwowych,

2-3 dni przed badaniem nie należy wykonywać irygacji pochwy,

nie zgłaszać się na badanie w trakcie krwawienia miesiączkowego lub plamienia okołomenstruacyjnego.

Warto również wspomnieć, że cytologia nie powinna być wykonywana wcześniej niż 4 dni po miesiączce i nie później niż w 4 dniu przed następną. Dodatkowo od ostatniego badania przezpochwowego ginekologicznego/USG, powinien upłynąć co najmniej tydzień. 

Cytologia w ciąży, cytologia u dziewicy - czy to bezpieczne?

Cytologia jest badaniem w pełni bezpiecznym i zalecanym pacjentką w ciąży. Bazując na zaleceniach ministra zdrowia badanie to powinno zostać wykonane do 10 tygodnia ciąży, jeżeli nie było wykonywane w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Sprawa ulega lekkiej komplikacji, jeżeli chodzi o dziewice, zachowany wieniec pochwowy (fałd błony śluzowej ograniczający wejście do pochwy), nazywany błoną dziewiczą nie jest co prawda przeciwwskazaniem do wykonania badania, jednak ginekolodzy z reguły się go nie podejmują. Dlaczego? Najczęściej wynika to z obaw przed uszkodzeniem śluzówki oraz braku odpowiedniego sprzętu. Z tego względu u dziewic, jeżeli nie ma wskazań do wcześniejszego wykonania badania, podejmujemy próbę jego wykonania po ukończeniu przez kobietę 25 roku życia.

 

Autor: 
Aleksandra Mendykowska
Źródło: 

https://mamotoja.pl; "Położnictwo i ginekologia" Red. G.H.Bębrowicz; www.nfz.gov.pl; rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.