Badanie krwi, czyli księga wiedzy o Twoim organizmie

Badanie krwi to jedno z najprostszych i najważniejszych metod diagnostycznych. Dzięki regularnie wykonywaniu możemy kontrolować nasz organizm i wykryć choroby we wczesnym stadium.

Skład i funkcje krwi

Składa się z części płynnej, jaką jest osocze i z zawieszonych w nim krwinek: czerwonych – erytrocytów, białych – leukocytów oraz płytek krwi – trombocytów. Osocze tworzone jest przez wodę, aż w 90%, a także białka, związki organiczne i nieorganiczne (np. witaminy, cukry, enzymy, jony metali). Główną funkcją krwi jest transport tlenu i składników pokarmowych do komórek, a także produktów końcowych przemiany materii. Zapewnia również homeostazę, czyli równowagę wodną i elektrolitową, regulację wartości pH i temperatury ciała. W ciele człowieka znajduje się około 70-80 ml krwi na kilogram masy ciała. Dorosły człowiek przy przeciętnej wadze, ma od 4 do 6 litrów krwi.

Podstawowe badania

Morfologia – jest to podstawowe badanie diagnostyczne, pozwalające sprawdzić ilościowy i jakościowy skład elementów morfotycznych krwi, czyli krwinek i płytek krwi. Na jej podstawie można ocenić czy w organizmie nie toczy się stan zapalny lub nie występuje niedokrwistość. Badaniem, które również informuje nas o między innymi o stanie zapalnym, jest OB i CRP. Ważnym parametrem do zbadania jest poziom glukozy. Warto mieć na uwadze, zwłaszcza gdy doskwierają nam zawroty głowy, senność i apatia. Duże znaczenie diagnostyczne mają badania oceniające stan wątroby – ALT, tarczycy – TSH, nerek – kreatynina. Badanie cholesterolu pozwala na ocenę ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Są to tylko sugerowane, podstawowe badania. Najlepszy zestaw parametrów do badania wybierze lekarz.

Co jedną minutę ktoś potrzebuje krwi

Warto się badać i znać tajemnicę swojego organizmu. Jednak pamiętajmy o tym, że warto dzielić się swoim bogactwem. Krew to substancja, której nie da się niczym zastąpić. Podawana jest w sytuacjach zagrożenia życia. Każda skomplikowana operacja wymaga zaopatrzenia w jednostki krwi dla pacjenta. Oddawanie krwi trwa kilka minut i pobiera około 450 ml. Zastanawiasz się, czy możesz oddać krew? Każdy, kto ukończył 18 lat, może to zrobić! Warunkiem jest dobry stan zdrowia, waga powyżej 50 kg i brak obciążających chorób. Honorowemu dawcy krwi przysługuje w danym dniu zwolnienie z pracy, a także posiłek uzupełniający siły, czyli wszystkim dobrze znane czekolady! Ile słodyczy możesz zdobyć, a ile dobra możesz dać innym. Jest to najpiękniejszy gest, jakim możemy się dzielić.

Regularność

Świadomość potrzeby wykonywania badań profilaktycznych powinna się bardziej w nas rozwijać. Regularne badania to konieczność, jeśli chcemy być na bieżąco ze stanem zdrowia naszego organizmu. Podstawowe badania krwi powinniśmy robić regularnie co rok (jeśli lekarz nie zaleci nam częściej). Badania można robić na NFZ albo prywatnie. Cena jednego badania w zależności od typu waha się od kilku do kilkunastu złotych. Nie ma żadnej rzeczy cenniejszej niż nasze zdrowie. Dbajmy o siebie i poświęćmy czas na badania! Kilka chwil, które mogą zapobiec nieprzyjemnym zdarzeniom w przyszłości.

Autor: 
Kinga Krawczyńska
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
10 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.