Raport o sukcesie testu na szczepionkę przeciwko COVID-19 prowadzi do fajerwerków giełdowych

Pierwszy smak tego, co może się wydarzyć na giełdzie, gdy szczepionka koronowa będzie dostępna. Firma Biontech z Moguncji wraz z amerykańskim gigantem Pfizer zdają sobie sprawę z sukcesów w testach, a rynki akcji gwałtownie rosną.We Frankfurcie Dax wzrósł o sześć procent i po raz pierwszy przeskakuje ponad 13.000 marek; EuroStoxx 50, wiodący indeks w strefie euro, wzrósł o ponad siedem procent. Na Wall Street w Nowym Jorku, Dow Jones rozpoczął dzień handlu z plusem pięciu procent.

Początkowo obie firmy dopiero w poniedziałek przedstawiły pozytywne dane na temat skuteczności własnej szczepionki, które mają wyłonić się z kluczowego badania z użyciem tej szczepionki. Według badania, ryzyko zakontraktowania COVID-19 było o ponad 90 procent niższe w przypadku uczestników badania, którzy otrzymali szczepionkę niż bez szczepienia. Jednakże Biontech i Pfizer są pierwszymi firmami na świecie, które przedstawiły udane dane z badań nad szczepionką przeciwko COVID-19, co ma kluczowe znaczenie dla zatwierdzenia.

W rezultacie, akcje Biontech we Frankfurcie skoczyły o prawie 20 procent. „Jest to pierwszy dowód na to, że COVID-19 można zapobiec za pomocą szczepionki u ludzi", powiedział Reutersowi Ugur Sahin, dyrektor generalny Biontech. Mówił o "decydującym kamieniu milowym" dla kontroli COVID-19.

#

Po kluczowej fazie trzeciej badania

Wstępna analiza badania przeprowadzonego przez Biontech i Pfizer opiera się na 94 z łącznej liczby 43 538 uczestników badania, którzy zostali zakażeni. Firmy nie przedstawiły szczegółowego zestawienia, ilu pacjentów otrzymało szczepionkę. Biontech i Pfizer rozpoczęły kluczową fazę trzecią badania, w której pod koniec lipca ma wziąć udział około 44 000 wolontariuszy.

Pierwsi analitycy na rynkach akcji podzielili się pozytywnymi ocenami zaangażowanej firmy. Analityk Timo Emden z Emden Research powiedział: "To jest historia sukcesu, na którą rynki giełdowe czekały z niecierpliwością. Podczas gdy koronawirus szaleje w strefie euro, rynki akcji wyceniane są już w okresie po koronawirusie. Jednak oczekiwania mogą teraz również gwałtownie wzrosnąć". Jednak przedwczesna pochwała dnia dzisiejszego musi teraz również okazać się prawdziwa, powiedział Emden.

Carsten Brzeski, główny ekonomista ING Banku zauważył, że podstawowy scenariusz analityków banku zakłada, że do końca roku szczepionka będzie dostępna i dystrybuowana. „Powodem do obaw byłyby negatywne wiadomości z testów. To zachmurzyłoby perspektywy dla gospodarki".

 

Autor: 
Elżbieta Słowińska

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.