Naukowcy wymyślili, jak przywrócić człowiekowi zmysły w przypadku zatrucia alkoholem

Uniwersytet w Toronto, jak donosi agencja prasowa „TASS”, stworzył system, który pozwala szybko usunąć alkohol z organizmu. Nowe urządzenie sprawia, że ​​płuca uwalniają do powietrza nie tylko dwutlenek węgla i inne produkty przemiany materii, ale także cząsteczki alkoholu etylowego. Ten system ma na celu ratowanie życia w przypadku ostrego zatrucia alkoholem. W raporcie producenta czytamy: „Nasze urządzenie to zestaw zaworów, rurek, maska ​​na twarz i butla z dwutlenkiem węgla, która zmieści się w małej walizce. Urządzenie jest bardzo proste w wykonaniu, nie potrzebuje do pracy elektroniki ani komputerów”.

Wiadomo, że w przeciwieństwie do zwierząt ludzie mogą spożywać stosunkowo dużo alkoholu etylowego i upijać się. W starożytności ta właściwość pozwalała przodkom współczesnych ludzi jeść przejrzałe owoce. Eliminacja alkoholu z organizmu następuje dzięki pracy kilku enzymów - rozkładają one w wątrobie cząsteczki etanolu i produkty jego rozpadu. Jednak enzymy te działają stosunkowo wolno, co powoduje gromadzenie się alkoholu we krwi i w konsekwencji odurzenie.

Zatrucie alkoholem występuje, gdy wątroba nie ma czasu na wydalenie etanolu. Nowy system powinien naprawić tę sytuację. W ramach prac rozwojowych naukowcy przetestowali, jak szybko etanol zostanie wydalony z organizmu ochotników, jeśli oddychanie stanie się szybsze. Urządzenie utrzymywało stały poziom dwutlenku węgla we krwi. Wpłynęło to na częstość oddechów i przyspieszyło eliminację etanolu. Możliwe było kilkakrotnie szybsze normalizowanie stężenia etanolu we krwi ochotników niż przy naturalnej neutralizacji alkoholu.

Autor: 
Tłum. Natalia Madziąg

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.