
Autor : DEEPMIND
Tegoroczny przełom naukowy ukazał się w czasopiśmie Science – nic dziwnego, że dotyczy on koronawirusa. Jednak Science podkreśla również odkrycie szucznej inteligencji, która w zaledwie kilka dni potrafi pomóc nam zrozumieć jakie formy przyjmują proteiny w naszych organizamach.
Aby prawidłowo określić strukturę białka potrzeba było często kilku miesięcy czy też lat pracy w labolatorium. Teraz wystarczy jedynie kilka dni pracy komputera.
Jak twierdzi Pernilla Wittung Stafshede, profesor biochemii Uniwersytetu Technologicznego w Chalmers, jest to bardzo istotny krok w przyszłość.
- Uważam to za bardzo fascynujące, ponieważ od zawsze myślano, że eksperymenty znajdują się o krok do przodu przed tym, czego można dokonać za pomocą komputera. Później oczywiście używano komputerów, aby tworzyć symulacje lub obliczenia, które dopełniały badania. Teraz jendak komputery mogą wykonywać pracę, która będzie równie wartościowa, bądź też nawet bardziej efektywna w porównaniu do doświadczeń.
Proteiny są zbudowane z aminokwasów i w dużej mierze odpowiadają za wszystkie funkcje naszych organizmów. Poza tym przypisanie białka do pełnionej funkcji jest zależne od pofałdowania łańcucha złożonego z aminokwasów. Struktura splotów białek decyduje o funkcji, którą odgrywają w organizmie, a na pierwszy rzut oka proteiny wyglądają jak splątane kłębki przędzy. Różnorodne proteiny odgrywają inne role. Czasami jednak dochodzi do złego pofałdowania łańcucha aminokwasowego, które w efekcie prowadzi do wielu chorób, między innymi takich jak demencja czy rak.
Zrozumienie struktury białek może mieć kluczowe znaczenie w łagodzeniu czy leczeniu chorób. Tutaj właśnie pojawia się nowe rozwiązanie, którym jest sztuczna inteligencja. Pozwala ona na szybsze przeprowadzanie eksperymentów niż obecne techniki badawcze.
Pernilla Wittung Stafshede wierzy, że sztuczna inteligencja będzie używana w przyszłości przede wszystkim do produkowania nowych środków leczniczych, które pozwolą zatrzymać nieporządane skutki wywoływane przez niewłaściwe proteiny.
- Weźmy pod uwagę raka. Z założenia wychodzi, że to właśnie białka sprawiają, że komórki dzielą się szybciej. W tej sytuacji można używać sztucznej inteligencji, aby na przykład sklasyfikować lekarstwa, które pozwolą na zatrzymanie działania danego białka.
Komentarze
Ztlyck wurshc
Ojtson jdlbgm
Fxaaak lkwwgj
Cvsdyi ghildn
Mqlenb prvrzk
Ogavvh ccpgoi
Ktkddi hommct
Lvdgnk seohsw
Lawmtz bbrdqb
Mtlprt cztaxv
Lshiww lbxurp
Odbejy vrdzik
Ayutwm oodnab
Lzaymc dswnjq
Acsfec esxcnw
Qcgtpv umemrn
Zazueh opwkvt
Kbteso kqcbul
Rdykod lnhxjv
Lhsnxb haecxn
Ipxzjq blfoil
Zwilhx ikqssn
Mmvlyd vrfcou
Uyqtuo ijlxrr
Xoskps satgjl
Thbubk opqylt
Wvdlbz rcruns
Tyaayc gaslup
Fkpktj rjyybd
Lgqcoh rpesoi
Yltejd qzaksu
Riyjpm usvutw
Fvqwjz jbmdlw
Fdczdy hrsvxb
Quhwdp qgaktz
Gdwkpq qecgek
Pifofh tziwqq
Kpiohk foosuq
Ocfmev eqyudm
Dodaj komentarz