Najnowszy okręt rosyjskiej armii

„Griemiaszczij” to najnowsze cacko rosyjskiej armii. Chrzest prototypowej korwety rosyjskiej produkcji odbył się 29 grudnia. Okręt bojowy wszedł w skład 114 Brygady Okrętów Ochrony Rejonu Wodnego Floty Oceanu Spokojnego i wkrótce odbędzie długi rejs na Daleki Wschód.

Proces tworzenia "Griemiaszczego" rozpoczął się osiem lat temu, dokładnie 1 lutego 2012 roku. Budowa statku opóźniła się ze względu na zmiany konstrukcyjne wymuszone embargiem na dostawy uzbrojenia do Rosji. Wcześniej przewidywano, że okręt będzie napędzany niemieckimi silnikami formy MTU. Gdy okazało się, że ich dostawa nie będzie sfinalizowana, zamieniono napęd na 2 rosyjskie zespoły napędowe DDA12000, każdy z dwoma silnikami wysokoprężnymi 16D49.

Montaż sprzętu zakończono w maju 2016 roku, a 30 czerwca 2017 roku jednostkę zwodowano. Wówczas prace zaczęły się opóźniać, aż w końcu robotnicy zeszli z pokładu.

Powodem zaprzestania prac był brak nowych decyzji ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej co do długoterminowego finansowania programów, jak wynika z raportu rocznego za 2019 rok.

Zgodnie z dokumentem, prace projektowe na lata 2017-2019 nad nowymi okrętami zostały zawieszone przez resort obrony po zakończeniu przeglądu wstępnego projektu jednostek z 2016 roku. Nie trwało to jednak długo i ukończony niedługo potem "Griemiaszczij" w swój dziewiczy rejs udał się 21 kwietnia 2019 r. Zakładano wówczas, że do końca 2019 roku zostanie on przekazany odbiorcy. Ostatecznie termin ten przesunął się aż o rok.

Najnowsze rosyjskie korwety

"Griemiaszczij" to prototypowy okręt projektu 20385, czyli korweta zmodernizowanego projektu 20380. Projekt powstał w Centralnym Morskim Biurze Konstrukcyjnym Ałmaz.

Uroczystość podniesienia bandery na okręcie odbyła się 29 grudnia w stoczni Siewiernaja Wierf w Sankt Petersburgu, gdzie statek został zbudowany. Wkrótce jednostka wyruszy na Daleki Wschód. Jej macierzystym portem stanie się Pietropawłowsk Kamczacki.

Autor: 
Mateusz Rymiszewski
Źródło: 

menway.interia.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.