Asteroida Apophis nie uderzy w Ziemię w ciągu najbliższych 100 lat - jak twierdzi Nasa

Grafika: Wikimedia Commons 

Mieszkańcy Ziemi mogą odetchnąć z ulgą: amerykańska agencja kosmiczna - Nasa - potwierdziła, że jesteśmy ,,bezpieczni”. Asteroida, której przedtem się obawialiśmy, nie uderzy w naszą planetę jeszcze przez co najmniej 100 lat.  

Po jej odkryciu w 2004 roku, Nasa określiła Apophis jako jedną z najbardziej niebezpiecznych dla Ziemi asteroid. Pierwotnie szacowano, że istnieje możliwość kolizji tej asteroidy z Ziemią w 2029 i 2036 roku. Teorie te jednak odrzucono. Kolejną datą możliwej kolizji pozostawał rok 2068. Obecnie jednak Nasa - bazując na nowo przeprowadzonych badaniach - odrzuciła również tę datę. 

,,Kolizja w 2068 roku nie jest już uznawana za możliwą, a nasze obliczenia nie wykazują żadnego ryzyka kolizji co najmniej przez najbliższe 100 lat,’’ napisał w piątkowym oświadczeniu Davide Farnocchia - naukowiec badający dla Nasa obiekty znajdujące się w pobliżu Ziemi.  

Szacuje się, że Apophis - nazwana na cześć starożytnego egipskiego boga chaosu i ciemności - ma 340 metrów mierząc w poprzek, co jest ekwiwalentem długości ponad trzech boisk do piłki nożnej. 

Ostatnio Apophis znalazła się blisko Ziemi 5 marca - przeleciała w odległości 17 milionów kilometrów od naszej planety.  

Przy użyciu radarów, astronomowie byli w stanie dokonać korekty w oszacowanej przez nich orbicie asteroidy krążącej wokół Słońca, co pozwoliło na całkowite wyeliminowanie teorii o ryzyku kolizji w 2068 roku (i długo po tej dacie). 

,,Gdy po studiach zacząłem pracować z asteroidami, Apophis była tą, której wszyscy się obawiali,’’ mówił Farnocchia. ,,Usunięcie jej z listy ryzyka wiąże się z pewną satysfakcją.’’ Dodał także że Nasa ,,nie może się doczekać potencjalnych odkryć związanych ze zbliżeniem się asteroidy do Ziemi w 2029 roku’’. 

Tak blisko, jak nigdy wcześniej 

Zbliżenie, o którym wspomniał Farnocchia, nastąpi 13 kwietnia 2029 roku. Tego dnia Apophis ma minąć Ziemię w odległości 32 tysięcy kilometrów. Jest to jedna dziesiąta odległości Ziemi od Księżyca.  

Podczas tego wydarzenia, asteroidę będą mogli podziwiać mieszkańcy półkuli wschodniej: Azji, Afryki, oraz części Europy. Do obserwacji nie będzie potrzebny teleskop ani lornetka, w przeciwieństwie do zbliżenia z 5 marca. Pomimo tego, zdjęcia, jakie uzyskała wówczas Nasa za pomocą radaru, są ,,niezwykle wysokiej rozdzielczości’’. ,,Gdybyśmy dysponowali lornetką tak potężną, jak ten radar, moglibyśmy przeczytać menu restauracji znajdującej się w Nowym Jorku z Los Angeles,’’ mówi naukowiec z Nasa, Marina Brozovic. 

Trzy potencjalnie groźne asteroidy 

Nasa monitoruje asteroidy, które mogą potencjalnie stanowić zagrożenie dla Ziemi. Takie asteroidy określane są skrótem PHA (Potencjalnie Niebezpieczne Asteroidy). Ich nazwy przypominają kryptonimy droidów z Gwiezdnych Wojen. Oto 3 z nich. 

1950 DA 

została odkryta 23 lutego 1950, po czym zniknęła z radarów 

zauważono ją ponownie pół wieku później, co pozwoliło naukowcom na wykonanie obliczeń dotyczących tej ponad kilometrowej asteroidy 

potencjalnie zbliżenie do Ziemi nastąpi 16 marca 2880 roku 

ryzyko zderzenia jest bardzo niskie: Nasa obliczyła, że wynosi ono 0.012 procenta 

2010 RF12 

znajduje się na szczycie potencjalnie niebezpiecznych asteroid 

jej średnicę szacuje się na 7 metrów, a ryzyko kolizji z Ziemią na 4.7 procent 

Nasa szacuje, że pierwsza potencjalna kolizja mogłaby nastąpić 5 września 2095 roku 

ze względu na rozmiar asteroidy, potencjalna kolizja nie byłaby dla Ziemi poważna w skutkach 

2012 HG2 

pierwsza potencjalna kolizja mogłaby mieć miejsce 12 lutego 2052 

asteroida ma około 14 metrów średnicy i posiada najwyższą liczbę potencjalnych kolizji z Ziemią 

jak w przypadku 2010 RF12, ta asteroida - ze względu na niewielkie rozmiary - również prawdopodobnie spali się w atmosferze, zanim mogłaby uderzyć w Ziemię 

 

 

 

Autor: 
tłum.: Jagoda Chudzińska

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.