Nienawistne komentarze są codziennością dla norweskich TikTokerów

Groźby śmierci i pełne nienawiści komentarze to codzienność norweskich Tiktokerów. W jaki sposób dyskusja w tych  popularnych mediach społecznościowych stała się tak ostra?

- Myślę, że norweski TikTok jest „toksyczny”. Codziennie otrzymuję nienawistne wiadomości . Tak mówi Kiran Anwar w podcascie programu P3 „Pålogga”. Stworzyła profil w popularnej aplikacji nieco ponad trzy lata temu i szybko się wciągnęła. 28-latka z Drammen publikuje humorystyczne filmy - często inspirowane jej własnym dzieciństwem. Humor i zaraźliwy śmiech Kiran przemówiły do wielu, a teraz zbliża się do 100 000 obserwujących. Ale wraz ze wzrostem liczby obserwujących rośnie liczba negatywnych komentarzy w jej sekcji komentarzy. Kiran otrzymuje wiele brzydkich komentarzy na  TikToku, a większość z nich dotyczy jej wyglądu. 

gotowespolki.jpg

„Tłusta Pakistanka”

- Kiedy po raz pierwszy otrzymałam nienawistne komentarze, naprawdę mnie to uderzyło. Były to komentarze na temat mojej wagi, mówi Kiran i podaje kilka przykładów.

„Jesteś za gruby, aby korzystać z TikToka”

„Jesteś za gruba, by tańczyć”

„Ziemia się trzęsie, kiedy chodzisz”

„Nikt nie zadaje sobie trudu, aby oglądać tłustą Pakistankę”

Kiran jest zaskoczona, że niektórzy skupiają się na jej wadze, gdy filmy dotyczą zupełnie innych rzeczy. - To nie jest miłe. Wyobraź sobie, że dostajesz takie komentarze, a potem będziesz jadła obiad. Zdarzyło się, że pomyślałem „czy powinienem teraz przestać jeść…?”

 

Jest krytykowana, ponieważ jest lesbijką

Trudno mówić o bolesnych komentarzach, a podczas rozmowy z „Påloggą” Kiran musi otrzeć łzy, zanim będzie kontynuować. - Jeśli mam zły dzień, nie czytam, co piszą ludzie. Przeglądam komentarze, kiedy jestem w dobrym nastroju, bo wtedy sobie z tym poradzę - mówi Kiran. Uwagi dotyczą nie tylko wyglądu, ale także orientacji Kiran. Kiran, mimo że jest muzułmanką, ma również sympatię tej samej płci.

„Muzułmanka-lesbijka? Jaki jest więc sens w byciu muzułmanką?”

„Jak przyjęli to twoi rodzice? "

„Jesteś chłopcem czy dziewczyną?"

Kiran Anwar patrzy na swój telefon. Widzimy tylko połowę jej twarzy, kiedy stoi na swoim miejscu i patrzy w ekran telefonu.

 

Dzieci, które szerzą nienawiść

Jest w szczególności jedna nienawistna wiadomość, która zapadła jej w pamięci: „Twoi rodzice powinni cię przymusowo wydać za mąż w Pakistanie lub zabić. Powinnaś się wstydzić, wstydzę się że jestem Pakistańczykiem z twojego powodu. " I wtedy, gdy Kiran udaje się dowiedzieć, kto stoi za profilem, następuje prawdziwy szok. - Wchodzę na profil i odkrywam, że to dziecko. Dziesięcioletnie dziecko. Kiran próbuje bezskutecznie skontaktować się z rodzicami, zostaje zablokowana, gdy wysyła wiadomość do spokrewnionej z dzieckiem osoby dorosłej.

 

Nienawiść z powodu zębów

Kiran otrzymuje wsparcie od inny norweskich TikTokerów. Øyunn Iversen jest niezwykle surowa w swojej ocenie zachowania środowiska internautów w polach komentarzy. - Norweski TikTok jest absolutnie „toksyczny”! Mówi 32-latka. Øyunn otrzymuje również wiele negatywnych komentarzy pod adresem swojego wyglądu.

„Zasługujesz na śmierć”

„Jesteś obrzydliwa"

„Jesteś bardzo nieatrakcyjna”

Na TikToku nazywa się „Øyunn Bryn” i to dzięki jej pracy w marketingu po raz pierwszy odkryła nowe media społecznościowe. Kiedy w końcu utworzyła prywatny profil, chciała sprawdzić, jak dobrze sobie poradzi  na platformie cyfrowej.

 

Nazywają ją wyrzutkiem i atakują za włosy pod pachami

Szczera i nieumalowana Øyunn publikuje filmy dokładnie takie jakie sama chce. Szybko okazało się, że to wystarczy aby sprowokować widzów. W szczególności jej zęby wywołują u ludzi to, co najgorsze. - Miałam bulimię, więc moje zęby nie są tak ładne, jak powinny. Prawie pod każdym filmem, który publikuję są komentarze dotyczące moich zębów, mówi Øyunn. - Wygląda na to, że ktoś szerzy nienawiść tylko po to, by nienawidzić - mówi. Øyunn również zbiera negatywne komentarze z powodu wszystkiego, od „nurkowania w śmietniku” po owłosienie ciała. Została nazwana również wyrzutkiem i była porównywana do osób korzystających z opieki społecznej.

- Jestem dorosłą kobietą z własnym domem i na stanowisku kierowniczym, więc to nieprawda. Ludzie szukają czegoś, co może zranić odbiorcę komentarza. Ukrywają się za anonimowymi nickami.

Martin Gundersen w NRK beta stwierdza, że na TikToku nie ma więcej nienawiści niż w innych mediach społecznościowych, ale uważa, że istnieje kilka powodów, dla których TikTok jest postrzegany jako bardziej toksyczny. Jako jeden z głównych powodów podaje anonimowych użytkowników. - Ponadto algorytmy na TikTok są inne niż na Facebooku i Instagramie. Twój profil może dotrzeć do osób, które Cię nie obserwują, a tym samym Twój film wideo może pojawić się na kanale przypadkowych użytkowników, którym może nie podobać się osoba lub wiadomość, którą widzą. I niekoniecznie trzeba mocno prowokować w mediach społecznościowych. Wszystko, co nie jest stereotypowym białym człowiekiem, budzi w internecie o wiele więcej nienawiści - mówi Martin. - Często widzimy, że kobiety w przestrzeni publicznej otrzymują więcej nienawiści, a jeśli dodatkowo wyjdziesz także poza inne schematy  „stereotypowej normy dla białego człowieka”, powiedzmy, że jesteś lesbijką lub muzułmanką, to dostajesz jeszcze bardziej ostre komentarze. Każda nowa rzecz, którą dodajesz, sprawia, że jesteś coraz bardziej narażona na mowę nienawiści.

 

Czy hejt stał się modny?

 Øyunn często posługuje się hasztagiem „Norweski TikTok jest toksyczny”, aby zwrócić większą uwagę na problem toksycznych  komentarzy. Pod tym hasztagiem znajdziemy również film autorstwa influencerki i blogerki Isabelle Eriksen. „Czy można twerkować na norweskim TikToku bez nienawiści?” pyta Isabelle w wideo, w którym trzęsie pupą. - Myślę, że to zabawny „podpis”, którego można użyć, ponieważ hejt prawie stał się trendem w komentarzach. A jest to całkowicie tragiczne, mówi Isabelle.

Nie spodziewała się pozytywnego wyniku tego małego „eksperymentu”, ale w rzeczywistości wynik nie był tak zły, jak sobie wyobrażała. Wydawało się, że wielu zrozumiało humor i stanęło murem za Isabelle w walce  przeciwko trollom z komentarzy. Nie rozumie, że ludzie czują się lepiej, gdy negatywnie komentują filmy innych osób. - Z doświadczenia wiem, że o wiele lepiej jest napisać coś miłego do kogoś! Więcej ludzi powinno tak robić, mówi Isabelle.

 

W paszczy hejterów

Øyunn uważa, że trzeba trollować trolle, aby poradzić sobie z negatywnymi komentarzami na TikToku. Można to zrobić na kilka sposobów: albo poprzez konfrontowanie się z ich komentarzami przy użyciu wiedzy i faktów, albo pokazanie, że nie się nimi nie przejmujemy. Najskuteczniejszym posunięciem, według Øyunn, może być jednak ośmieszenie. Kiedy Øyunn otrzymuje hejterskie komentarze  i groźby śmierci, próbuje znaleźć adres IP, aby odnaleźć osobę która kryje się za anonimowym profilem. Wtedy może zwrócić się do osoby która ma prawdziwe imię i nazwisko, gdy odpowiada na taki komentarz. Czy to pomaga?  Oczywiście, twierdzi. - Dostaję teraz znacznie mniej hejtu niż wcześniej, a to prawdopodobnie dlatego, że wchodzę do paszczy lwa i demaskuje hejterów jako złych ludzi.

 

Wyśmiewa się z nienawiści

Przez jakiś czas 28-letnia Kiran z Drammen odpowiadała najlepiej, jak potrafiła na wszystkie pytania dotyczące jej religii i związku. Ale im więcej odpowiadała, tym coraz bardziej osobiste pytania otrzymywała. Teraz zaczęła blokować osoby, które komentują jej orientację, i dzieli się jak najmniej swoim życiem prywatnym. - Nie jestem na TikTok, żeby rozmawiać o mojej prywatności. Im mniej dzielę się swoim życiem prywatnym, tym mniej otrzymuje nienawiści. W każdym razie komentarze nie mogą mnie już tak bardzo dotknąć, mówi Kiran. Kiedy anonimowi użytkownicy atakują Kiran nienawistnymi komentarzami, znalazła strategię, która działa w jej przypadku. Kiran odpowiada z humorem. W przypadkach, w których Kiran odpowiada, osoba stojąca za brzydkim komentarzem  często się obraża i blokuje Kirana. - Mi pomaga radzenie sobie w ten sposób z brzydkimi komentarzami. Jeśli film stanie się viralem i zobaczy go więcej osób, może to skłoni kogoś do zastanowienia się dwa razy, zanim zacznie mobbing na TikToku, mówi Kiran.

goldsolar.png

TikTok odpowiada

Autorzy Podcastu programu P3 „Pålogga” nawiązali kontakt z TikTokiem, aby usłyszeć, co myślą o liczbie negatywnych komentarzy. Natali Ziv jest szefową komunikacji TikToka w Europie i jest zaskoczona, gdy pojawia się hasztag „norweski TikTok jest toksyczny”. Po przyjrzeniu się tematowi odpowiada: „TikTok przeprowadził ankietę dotyczącą tego hasztagu i znalazł niewielką liczbę filmów, w których użytkownicy omawiają swoje doświadczenia z nienawistnymi komentarzami. Będziemy nadal monitorować ten problem i podejmować działania w razie potrzeby, w tym trwałe zamykanie kont ”. Pisze, że TikTok zachęca użytkowników do zgłaszania, gdy widzą nienawistne treści i że oprócz brutalnych gróźb i mobbingu seksualnego usuwają uwłaczające wypowiedzi na temat wyglądu, intelektu i cech osobowości.

Autor: 
Kjersti Havdal / Tłumaczenie: Dominika Bącler

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
14 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.