Pfizer: Szczepionka jest skuteczna dla młodzieży

Firma twierdzi, że szczepionka Pfizer jest skuteczna dla młodzieży w wieku od 12 do 15 lat. Będzie się teraz ubiegać o jej dopuszczenie w trybie pilnym w Stanach Zjednoczonych. Wszystko po to, aby można było używać tej szczepionki w tej grupie wiekowej.

Tak podaje firma w środowym komunikacie prasowym.

gotowespolki.jpg

- Pfizer ma nadzieję, że szczepienia tej grupy wiekowej mogą się rozpocząć przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego - mówi dyrektor firmy Albert Bourla. Według CNN, Pfizer / Biontech prześle dokumentację do Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków w nadziei na uzyskanie rozszerzonej zgody w  trybie pilnym, tak aby szczepionka mogła być również podawana dzieciom w tej grupie wiekowej. Wcześniej została zatwierdzona do stosowania u osób powyżej 16 roku życia. - To jest dobra wiadomość. Bardzo dobra, mówi szef programu szczepień w FHI Geir Bukholm dla agencji NTB. W Europie firma Pfizer-Biontech musi wystąpić o zatwierdzenie do Europejskiej Agencji Leków (EMA), zanim szczepionka będzie mogła zostać zastosowana u dzieci. Według Geira Bukholma proces ten może potrwać od jednego do dwóch miesięcy. Następnie Norweska Agencja Leków zatwierdzi szczepionkę. - Wtedy dzieci od 12 roku życia będą grupą, którą ostatecznie rozważymy do włączenia do programu szczepień - mówi Bukholm dla agencji NTB.

Szczepionka musi również zostać przetestowana na młodszych osobach

W badaniu z udziałem 2260 uczestników w wieku od 12 do 15 lat stwierdzono 18 infekcji w grupie, która otrzymała dawkę placebo i brak infekcji w grupie, która otrzymała szczepionkę, co skutkowało 100-procentową skutecznością w zapobieganiu zakażeniem koronawirusem, podaje firma Pfizer w komunikacie prasowym.

goldsolar.png

Młodzi ludzie biorący udział w badaniu zgłaszali takie same skutki uboczne jak dorośli: ból, gorączkę, dreszcze i zmęczenie. W zeszłym tygodniu firmy Pfizer i BioNTech rozpoczęły badania nad efektem szczepionki u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Badanie ocenia bezpieczeństwo, tolerancję i skuteczność szczepionki Pfizer po dwóch dawkach w trzech grupach wiekowych: dzieci w wieku od 5 do 11 lat, od 2 do 5 lat i od 6 miesięcy do 2 lat. Grupa w wieku od 5 do 11 lat otrzymała dawkę w zeszłym tygodniu, a Pfizer i BioNTech planują rozpocząć dawkowanie dla grupy w wieku od 2 do 5 lat w przyszłym tygodniu.

Autor: 
Daniel Lundby Olsen, Sindre Camilo Lode / Tłumaczenie: Dominika Bącler

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
10 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.