12-letni chłopiec zarobił 290 tys. funtów na tokenach NFT z grafikami wielorybów

Zdjęcie: BENYAMIN AHMED

12-letni chłopiec z Londynu podczas wakacji zarobił około 290 tys. funtów, wszystko to dzięki stworzeniu i sprzedaniu za Niewymienne tokeny (NFT) serii pikselowych grafik o nazwie Weird Whales.

goldsolar.png

Dzięki non-fungible-tokens (NFR) grafika wraz z jej cyfrowym certyfikatem posiadania może zostać sprzedana innemu użytkownikowi, bez nadania kupującemu praw autorskich do grafiki. Benyamin Ahemd trzyma swoje oszczędności w wirtualnym portfelu w postaci kryptowaluty Ethereum, za którą można zakupić Weird Whales, przez co ich wartość może spaść lub wzrosnąć. Nie są one również objęte żadną ochroną ze strony rządu w przypadku włamania się na konto przez hakera. Chłopiec nigdy nie posiadał tradycyjnego konta w banku.

Koledzy Benyamina jeszcze nie wiedzą o jego nowym kryptowalutowym bogactwie, choć na jego kanale na YouTube można znaleźć filmy, w których opowiada o swoim hobby. „Moją radą dla innych dzieci chcących osiągnąć podobny sukces jest, by nie robiły tego na siłę. Nie zajmuj się kodowaniem tylko ze względu na presje rówieśników, to samo tyczy się gotowania czy tańca, rób tylko to co sprawia ci przyjemność, korzystaj ze swoich najlepszych umiejętności”. Ojciec Benyamina, który jest programistą komputerowym tworzącym tradycyjne finansowe oprogramowania, zachęcał go oraz jego brata Yousefa by zajęli się kodowaniem już w wieku pięciu i sześciu lat. Dzieci od początku mogły korzystać z pomocy doświadczonych ekspertów, niemniej jednak ojciec powiedział, że jest z nich bardzo dumny.

„Na początku była to zwykła zabawa, ale zauważyłem, że dzieci niezwykle szybko przyswajają nową wiedzę i stawały się w tym bardzo dobre”, powiedział ojciec. „Więc z czasem zadania stawały się coraz trudniejsze, a kodowanie stało się częścią ich życia. Nie jest to jednak coś, czego można nauczyć się w trzy miesiące; wymaga to niezliczonych godzin pracy i poświęcenia”. Jak mówi ojciec, chłopcy poświęcali od 20 do 30 min na kodowanie każdego dnia wakacji.

Weird Whales to druga seria cyfrowych grafik stworzona przez Benyamina, pierwszą były obrazki inspirowane grą Minecraft, które nie sprzedały się tak dobrze. Za drugim razem zainspirował się serią dobrze znanego mema pikselowego wieloryba oraz popularnym cyfrowym stylem, ale do stworzenia serii 3350 ikonek użył swojego własnego programu. „Ciekawie było patrzeć, jak moje dzieła powoli pojawiały się na ekranie”, powiedział chłopiec, który aktualnie pracuje nad stworzeniem trzeciej serii inspirowanej super bohaterami. Chciałby także stworzyć „podwodną grę”, w której znalazłyby się wieloryby. „To byłoby niesamowite” dodał chłopiec. Imran jest „całkowicie przekonany”, że jego syn nie złamał żadnych praw autorskich. Zatrudnił prawników by „kontrolowali” jego prace oraz udzielili mu porad o tym jak zastrzec swoje projekty.

gotowespolki_0.jpg

Świat sztuki ma mieszane uczucia co do aktualnej popularności NFT. Artyści twierdzą, że są to przydatne dodatkowe źródła dochodu; wiele z grafik sprzedało się za niebotyczne sumy. Nie brakuje jednak głosu sceptyków, którzy wątpią, czy grafiki są faktycznie realną długoterminową inwestycją. Były licytator z domu aukcyjnego Christie’s oznajmił w wywiadzie z BBC news, że ich zakup mija się z celem. „Kupowanie czegoś, co nie istnieje w rzeczywistości, jest po prostu dziwne”, powiedział. „Ludzie, którzy w to zainwestowali są nieco naiwni, ale mam nadzieję, że nie stracą swoich pieniędzy”.

Autor: 
Zoe Kleinman / tłum. Łukasz Kamiński

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.