System cyfrowego identyfikatora Apple wiąże się z określonymi wymaganiami i kosztami

Źródło zdjęcia: https://www.bbc.com/news/technology-59292649

 

Według doniesień, intensywnie promowana przez Apple'a funkcja cyfrowej dokumentacji prawa jazdy wiąże się z kosztami dla podatnika.

 

Funkcja ta, zapowiedziana we wrześniu, pozwoli mieszkańcom ośmiu stanów USA na przechowywania dowodów tożsamości  i prawa jazdy wewnątrz aplikacji Apple Wallet na ich iPhonie.

 

Apple ma „wyłączną kontrolę" nad kilkoma aspektami rollout, według raportów CNBC.

 

Niestety Arizona, Connecticut, Georgia, Iowa, Kentucky, Maryland, Oklahoma i Utah “ponoszą ciężar utrzymania tej funkcji, ponieważ spada on na podatnika”.

 

Wykorzystując wnioski o udostępnienie informacji publicznej i innych środków, CNBC zdobył szczegóły umów między niektórymi z tych państw a firmą Apple:

 

  •     Apple zachowuje kontrolę nad tym, kiedy funkcja zostanie uruchomiona i jakie urządzenia są kompatybilne – ale agencje państwowe są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiednich systemów komputerowych i zgodności z prawem, a Apple określa, jak informować o ich „wydajności".
  •     Organy państwowe muszą zatrudnić lub przydzielić osoby oraz środki do wsparcia projektu „w terminie określonym przez Apple" oraz, jeśli Apple tego zażąda, „wyznaczyć" kierowników projektu, którzy będą odpowiadać na pytania Apple.
  •     Umowa wymaga od państw wprowadzenia nowej funkcji na rynek – lecz Apple nadal ma prawo wglądu i zatwierdzania marketingowych treści.
  •     Cyfrowy identyfikator musi być „proaktywnie" oferowany każdemu nowemu posiadaczowi licencji lub odnawiać się bez dodatkowych kosztów dla osoby wnioskującej.
  •     Państwa muszą promować aplikację wśród agencji, takich jak lokalne organy ścigania lub takich, które regularnie sprawdzają dowody osobiste.

 

„Końcowym rezultatem jest to, że państwa ponoszą ciężar utrzymania systemów technologicznych. To ruch, który ostatecznie zapewnia korzyści Apple i jego akcjonariuszom poprzez uczynienie swoich urządzeń jeszcze bardziej niezbędnymi niż są one obecnie", stwierdza raport CNBC.

 

Jason Mikula, pisarz technologii finansowych, który również otrzymał rejestry Apple, napisał, że państwo: „przekazało szokujący poziom kontroli firmie Apple".

 

"Oprócz dawania Apple prawie całkowitej kontroli nad systemem, państwa również zgadzają się na warunki, które prawie uniemożliwiają zakończenie tego programu w przyszłości", stwierdził.

 

Zgodnie z dwoma porozumieniami, „agencje rządowe, które je zawarły, mogą je rozwiązać tylko za zgodą Apple lub poprzez podanie przyczyny – jeśli Apple naruszy warunki umowy i nie naprawi tego w ciągu 30 dni".

 

Apple nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

 

Podczas pandemii koronawirusowej w niektórych krajach – w tym w Wielkiej Brytanii – istniał znaczny sprzeciw społeczny wobec idei cyfrowych paszportów Covid lub innych identyfikatorów, mimo że aplikacja NHS Covid-19 ostatecznie została powszechnie przyjęta do tego celu w Anglii.

 

Obawy związane z wolnością obywatelską doprowadziły również do rezygnacji z próby wprowadzenia w 2019 r. bardziej ogólnego systemu cyfrowej identyfikacji w Wielkiej Brytanii.

Autor: 
Autor: BBC / Tłumacz: Monika Śledziona
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.